جون بيترز

عنوان :
جون بيترز
جون بيترز، رييس نظارت بر آثار باستاني در سال (1315 ه. 1890 م) از راه «سماوه» وارد نجف و از آن جا به کربلا آمد و در مسير خود از نجف به کربلا را شبانه طي کرد. وي در مورد شهر کربلا و بارگاه حسيني چنين گفته است:«بارگاه حسين عليه‏السلام از بارگاه علي عليه‏السلام بزرگتر و مجلل‏تر بود و سه مناره داشته که يکي از آنها را يک نفر غلام درست کرده (منظورش منارة العبد بوده). درجه‏ي حرارت اين شهر به 120 - 110 درجه رسيد (آن قدر هوا گرم بوده که اغراق آميز گفته است) و کسي قادر به حرکت نشد... اهل کربلا از ترکهاي عثماني که حکومت عراق بدست آنها بود دل پر دردي داشتند و از هر دولت مقتدري که مي‏توانست ترکها را بيرون کند استقبال مي‏کردند، ولو کافر باشد.» جاي تعجب است! با آن که اين مرد رييس آثار باستاني بود، اشتباهات تاريخي بسياري از او سر زده که نابخشودني است. وي هنوز نفهميده که حضرت عباس برادر حسين عليه‏السلام است، زيرا مي‏گويد:«او شيخي بود از شيوخ عرب و مرد غضبناکي بود.» همچنين در تأليفات خود گفته است: «حسين عليه‏السلام به وسيله‏ي سپاه معاويه که در مورد خلافت نزاعي داشتند کشته نشد.» و باز مي‏گويد: «در وسط حرم حسين عليه‏السلام يک ضريح ديگر وجود دارد که مخصوص برادرش حسن بن علي عليه‏السلام است.»!
اين اشتباهات او در نتيجه‏ي اعتماد به قول خادم ارمني خود«نوريان» رخ داده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir