کاشفي

عنوان :
کاشفي
حسين بن علي بيهقي، مشهور به واعظ و متخلص به کاشفي، از علماي معروف ايران ‏که در فن خطابه تسلط داشته و شعر هم مي‏سروده است.کتاب معروفش‏ «روضة الشهدا» ست که در تاريخ خاندان پيامبر و مراثي اهل بيت‏ «ع‏» است[1] و مدتها مرثيه‏خوانان، از کتاب‏مقتل او مرثيه مي‏خواندند و به همين جهت به آنان روضه خوان گفته مي‏شد.به نوشته ‏دهخدا: وي در زمان سلطان حسين بايقرا در هرات و نيشابور، مشغول وعظ و ارشاد بوده ‏و با صوتي خوش و آهنگي دلکش آيات قرآنيه و احاديث نبويه را با عبارت و اشارات‏ لايقه به عرصه بيان مي‏آورده... در هرات که مردمانش از اهل سنت و جماعت بوده‏اند، به ‏شيعيگري متهم و در سبزوار که مرکز تشيع بوده... به تسنن اشتهار داشته است.
مصنفاتش: آينه اسکندري، الاختيارات، اخلاق محسني، الاربعون حديثا، اسرار قاسمي، الواح القمر، انوار سهيلي، جامع الستين، جواهر الاسرار، روضة الشهدا، و کتابهاي ديگر[2] وي در سال 906 يا 910 در هرات درگذشت.

پی نوشتها:
[1] معارف و معاريف، ج 4، ص 1835.
[2] لغت‏نامه، دهخدا.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir