ادب الطف

نوع اصطلاح :
عنوان :
ادب الطف
به معناي ادبيات عاشوراست.طف، نام سرزمين کربلاست. «ادب الطف‏»، نام کتابي‏است در ده جلد به زبان عربي، گرد آوري‏ «جواد شبر» که به معرفي شاعراني که درباره امام‏حسين‏ «ع‏» و حادثه کربلا و شهداي عاشورا شعر و مرثيه سروده‏اند پرداخته است.اين‏ مجموعه، از قرن اول هجري تا قرن 14 را شامل مي‏شود و ضمن معرفي کوتاه صاحبان‏اثر، نمونه ‏هايي از شعرهاي آنان را هم به صورت برگزيده آورده است.کتاب، به نحوي دربردارنده ادبيات شيعه و عقايد و احساسات و جهتگيريهاي شاعران شيعه نيز مي‏باشد، بخصوص بر محور حادثه جانسوز کربلا. ناشر کتاب، «دار المرتضي‏» است، بيروت، 1409 ق.[1] .


پی نوشت ها :
[1] در اين زمينه نيز ر.ک: «شعراء کربلا، او الحائريات‏» علي الخاقاني، محتوي معرفي 84 شاعر اين شهر (الذريعه، ج 14، ص 194) نيز: «عاشورا في الادب العاملي المعاصر»، سيد حسن نور الدين پيرامون شاعران جبل عامل و محتوا و سبکهاي شعري آنان پيرامون حادثه کربلا با نمونه‏هايي از اشعارشان.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir