عريف

نوع اصطلاح :
عنوان :
عريف
عنوان بزرگ و نماينده يک قبيله، که رابط آن با حکومت و مسؤول رسيدگي به آنان‏ بود.[1] در کوفه براي درهم شکستن نهضت مسلم بن عقيل، از عنوان و نفوذ عريفها براي ‏فرونشاندن انقلاب، استفاده مي‏شد.طبقات موجود در کوفه، به واحدهاي کوچکتر تقسيم ‏مي‏شد و شخصي از هر گروه بعنوان سر پرست توزيع (حقوق) بر گزيده مي‏شد.اين‏گروهها «عرافه‏» و شخصي که مسؤول آن بود «عريف‏» ناميده مي‏شد... [2] ابن زياد، عريفها را مسؤول هر گونه اغتشاش دانست، که امکان داشت در عرافه آنها رخ دهد و تهديد کردکه اگر عريفي چيزي از ابن زياد پنهان کند، مصلوب خواهد شد و تمام عرافه‏ها از دريافت‏ حقوق محروم خواهند گشت.[3] . بيانيه ابن زياد، که انتشار آن، جوي از رعب ايجاد کرد، شامل بندهاي زير بود: 1-عريفان، کساني را که مخالف بني اميه‏اند، از جمله حروريه و خوارج را سرشماري کنند.
2-عريفان، ليستي از اسامي و عملکردها را گزارش دهند.
3-نسبت به آنان که تمايل به مسلم بن عقيل دارند، شديدا مراقب باشند.
4-هر عريفي که در حيطه عرافت او کساني يافت‏شوند که به حکومت ‏يزيد دل‏ نسپرده باشند، محکوم به اعدام در مقابل در خانه‏اش است.
5-هر عريفي که نام کسي را ننوشت، بايد تعهد بسپارد که افراد او مخالفت نکنند ودست به هيچ کار موجب آشوب در دولت نزنند.عريفان هم بشدت، بندهاي ‏اين بيانيه را به اجرا گذاشتند.[4] .


پی نوشت ها :
[1] در تاج العروس درباره عريف آمده است: هو القائم بامر القبيلة و الجماعة من الناس يلي امورهم و يتعرف الاميرمنهم احوالهم.
[2] تشيع در مسير تاريخ، سيد حسن جعفري، ص 99.
[3] همان، ص 165.
[4] مع الحسين في نهضته، اسد حيدر، ص 97.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir