زيد بن رقاد تغلبي

نوع اصطلاح :
عنوان :
زيد بن رقاد تغلبي
از جنايتکاران کربلا. وي به اتفاق ملعون ديگري به نام «عروة بن بطان ثعلبي» روز عاشورا يکي از ياران حسين بن علي عليه‏السلام را با نام «سويد بن مطاع» به شهادت رساندند.
موسي بن عامر مي‏گويد: مختار، عبدالله شاکري را که يکي از يارانش بود، با گروهي مسلح به سراغ زيد بن رقاد فرستاد، وي از طايفه جنب بود و در کربلا از تک تير اندازان لشکر عمر سعد بود. او در روز عاشورا، عبدالله فرزند مسلم بن عقيل را هدف تير قرار داد و به شهادت رساند. زيد مي‏گفت من تيري به يکي از فرزندان حسين عليه‏السلام انداختم در حالي که بچه‏اي خردسال بود و دستش را روي پيشاني‏اش گذاشته بود من پيشاني او را هدف گرفتم و چنان دقيق تير را رها کردم که دست آن نوجوان به پيشاني‏اش دوخته شد و نتوانست دستش را از پيشاني‏اش جدا کرد.
ابوعبدالاعلي زبيدي گويد: آن نوجوان که روز عاشورا، هدف تير زيد بن رقاد قرار گرفت، عبدالله فرزند مسلم بن عقيل خواهر زاده‏ي امام حسين عليه‏السلام بود. و وقتي دست او به پيشاني‏اش دوخته شد، چندين نفرين کرد: «خدايا اينان ما را اندک ديدند و ما را خوار کردند خدايا چنانکه ما را کشتند آنها را بکش و همان طور که ما را خوار کردند آنان را ذليل کن».
اين مرد زبيدي گويد: آن مرد خبيث (زيد بن رقاد) تير دومي را به سوي آن پسر بچه رها کرد و همان تير دوم او را به شهادت رساند.
زيد، خود تعريف مي‏کند: به بالين آن نوجوان رسيدم، ديدم مرده است تير را از شکم او بيرون کشيدم. اما تيري که به پيشاني‏اش زده بودم و دستش را به پيشاني‏اش دوخته بودم، هر کار کردم نتوانستم آن تير را بيرون بکشم و با همان وضع او را رها کردم.»
در تاريخ طبري و کامل ابن‏اثير زيد بن رقاد آمده است و حال آنکه زيد بن رقاد نيز نقل شده است...
زيد بن رقاد در حين دستگيري در مقابل مأموران مختار به فرماندهي ابن‏کامل مقاومت مي‏کرد، عبدالله کامل به افرادش دستور داد، او را با شمشير و نيزه نزنيد ليکن با تير و سنگ او را تير باران کنيد، آنان دستور را انجام دادند تا نقش بر زمين شد، آن گاه ابن‏کامل، دستور داد، او را زنده زنده، در آتش افکندند.»
زيد بن رقاد تک تير انداز عمر سعد بود، وي قاتل عبدالله بود و در قتل حضرت ابوالفضل العباس عليه‏السلام شرکت فعال داشت.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir