عبدالرحمن بن ابي‏خشکاره‏ي بجلي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالرحمن بن ابي‏خشکاره‏ي بجلي‏
از نيروهاي عمر سعد در روز عاشورا بود. وي قاتل جناب «مسلم بن عوسجه» بود و جزء چند نفري بود که پيراهن خونين امام حسين عليه‏السلام را به غارت بردند.
ابوسعيد صيقل گويد: «مختار به مخفيگاه چهار تن از عاملين حادثه‏ي کربلا اطلاع پيدا کرد و گزارش دهنده، سعر بن ابي‏سعر حنفي، از ياران نزديک مختار بود. مختار، عبدالله بن کامل را با گروهي مأمور، به دنبال آنان فرستاد. ابوسعيد که خود، جزء افراد عبدالله کامل بود، گويد: ما به دنبال اين مأموريت حرکت کرديم، تا به طايفه‏ي «بني‏ضبيعه» رسيديم و يک نفر از آن افرادي که تحت تعقيب بود به نام «زياد بن مالک» را دستگير کرديم. و سپس ابن‏کامل مرا با گروهي به مأموريت ديگري فرستاد. و ما به خانه‏اي در منطقه‏ي «حمراء»، آمديم و در آن جا دو نفر از فراريان مورد نظر را به نامهاي «عبدالرحمان بن ابي‏خشکاره بجلي» و «عبدالله بن قيس خولاني» را دستگير کرديم و همه‏ي دستگير شدگان را دسته جمعي به نزد مختار آورديم.
مختار تا چشمش به آن جانيان افتاد، بر سر آنان فرياد زد و گفت: «يا قتلة سيد شباب اهل الجنة...؛ اي قاتلين سرور جوانان بهشت! ديديد چگونه خداوند شما را به دست انتقام سپرد!! ديديد که آن پيراهن سرخ رنگ، چه نحوستي براي شما پيش آورد (و اين چند نفر از جمله کساني بودند که پيراهن سرخ امام حسين عليه‏السلام را غارت کرده بودند.) سپس مختار فرياد زد:
«بي‏درنگ آنان را در مقابل بازار و در ملأ عام، گردن بزنيد، و اين حکم بلافاصله به مرحله‏ي اجرا در آمد».

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir