عبدالله بن اصلخب‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالله بن اصلخب‏
از نيروهاي عمر سعد در کربلا بود. وي به همراه برادرش، جنايات بسياري را انجام دادند.
«حميد بن مسلم» کوفي، از جمله کساني بود که در جريان نهضت امام حسين عليه‏السلام از اول تا آخر حضور داشت. وي در جريان کربلا، تقريبا عنوان وقايع‏نگار را داشته و بسياري از تاريخ حوادث کربلا، از قبل و بعد آن را نقل کرده است. حميد بن مسلم گويد: مختار، «سائب بن مالک» اشعري را با گروهي مسلح به سراغ ما فرستاد، من به خارج کوفه به طايفه‏ي عبدالقيس پناه بردم و «عبدالله» و «عبدالرحمان» فرزندان «اصلخب» نيز به دنبال من به آن جا آمده و مخفي شديم. نيروهاي سائب، آن دو نفر را تعقيب کردند و من از فرصت استفاده نمودم و موفق شدم فرار کنم و نجات پيدا کردم اما آن دو نفر دستگير شدند و در مسير خود، فرد ديگري از عاملان کربلا به نام «عبدالله بن وهب» از طايفه‏ي حمدان نيز دستگير شد. و همه را دسته جمعي به نزد مختار بردند، مختار که خوب به جرم آنان آگاه بود بلافاصله دستور داد در مقابل بازار آنان را اعدام کردند.
و حميد بن مسلم گويد: اين شعر را درباره‏ي نجات خود از چنگ مختار سرودم:
ديدي چگونه از آن وحشت، نجات يافتم درحالي که من خود اميدي به نجات نداشتم.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir