عبدالله بن همام‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالله بن همام‏
وي از هواداران و نزديکان يزيد بن معاويه بود. پس از آنکه يزيد - بعد از مرگ پدرش - به خلافت رسيد، عبدالله بن همام به حضور يزيد رسيد و گفت: «اي اميرمؤمنان! خدا تو را بر اين مصيبت صبر دهد. و عطيه‏ي خلافت را بر تو مبارک کند و محبت رعيت را در دل تو جاي دهد. معاويه به راه خود رفت، خدايش بيامرزد و روان او را شاد گرداند و تو را به کارهاي شايسته و نيک توفيق دهد که مصيبتي بزرگ ديده‏اي و عطايي معتبر يافته‏اي، پس از پدر رياست يافته‏اي و عهده‏دار سياست شده‏اي. سخت‏ترين مصائب را ديده‏اي و بهترين خواستني‏ها را يافته‏اي. از خدا براي مصيبت ديدگان صبر بخواه و بر عطيه سپاسگزار باش و آفريدگار خويش را ستايش کن. خدا ما را از تو بهره‏ور کند و تو را محفوظ دارد و کسان را به وسيله‏ي تو مصون دارد». و شعري بدين مضمون خواند: «اي يزيد بر مصيبتي که ديده‏اي صبور باش و نعمت خداي را که فلک به تو داده سپاس بدار! مصيبتي نيست که هم سنگ مصيبت تو باشد و نعمتي چون نعمت تو نمي‏باشد. خلق خدا مطيع تو گشته، تو رعايت آنها را مي‏کني و خدا رعايت تو را مي‏کند، تو از معاويه براي ما به يادگار مانده‏اي. اميد داريم که ملال و خبر بد و مصيبت تو را نشنويم.»
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir