عثمان بن خالد

نوع اصطلاح :
عنوان :
عثمان بن خالد
از طايفه‏ي «بني‏دهمان» بود. وي فرزندان خود را که از قتله‏ي امام حسين عليه‏السلام به شمار مي‏آمدند در قبيله‏ي خود پنهان ساخت. وي پدر دو تن از جانيان روز عاشورا بود.
موسي بن عامر از طايفه «جهنيه» گويد: ماجراي دستگيري آن سه نفر به گوش «شهم بن عبدالرمان» از طايفه جهني و «ابي‏اسماء بن بشير قابضي» رسيد، آن دو از جمله کساني بودند که در واقعه عاشورا نقش فعالي داشتند، و در به شهادت رساندن عبدالرحمان بن عقيل، پسر عموي امام حسين عليه‏السلام شرکت داشتند و دستشان به خون اهل بيت عليه‏السلام آغشته بود.
آن دو از ترس دستگيري متواري شدند، عبدالله کامل که از معاونان مختار بود، با گروهي مسلح در هنگام عصر بود که جلوي مسجد محله بني‏دهمان مستقر شدند، و بر طايفه‏ي بني‏دهمان اعلام کرد و قسم ياد نمود که: اگر عثمان بن خالد را تحويل او ندهند، همه را از دم شمشير خواهد گذراند.
ما که کاملا در محاصره بوديم، گفتيم: به ما مهلت بده تا او را پيدا کنيم و تحويل دهيم، افرادي از ما همراه مأموران مختار، به جستجوي آن دو قاتل فراري حرکت کردند تا اين که آن دو را در ميدان خروجي شهر يافتند. که قصد فرار به جزيره (شمال عراق) را داشتند، مأموران آن دو را دستگير کرده و به نزد عبدالله کامل فرمانده گروه اعزامي مختار آوردند.
ابن‏کامل خطاب به عثمان گفت:
سپاس خدايي را که مؤمنين را در نبرد ياري داد، اگر اين دو پيدا نمي‏شدند، ناچار به منزلش حمله مي‏کرديم، خدا را شکر که مرا بر شما چيره ساخت، سپس ابن‏کامل، آن دو را به طرف چاهي به نام «چاه جعد» برد و گردن هر دو را زد و به سوي مختار بازگشت و گزارش مأموريت خود را تقديم مختار نمود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir