عمرو بن صبيح صيداوي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمرو بن صبيح صيداوي‏
وي يکي از ده نفري بود که پس از شهادت امام حسين عليه‏السلام بر بدن مطهر آن حضرت اسب تاختند. ابوعمرو زاهد گويد: به اين ده نفر نگاه کرديم، همه زنا زاده بودند.
به قولي وي قاتل جناب «عبدالله بن مسلم بن عقيل» و «عبدالله بن عقيل بن ابيطالب» بود.
مختار، اين گروه را دستگير کرد و دستور داد همه را به پشت بخوابانند و با ميخهاي آهني دست و پايشان را به زمين کوبيد و دستور داد اسبهايي با نعل آهنين، بر بدنهاي پليد آنان تاختند و آنقدر ادامه دادند تا به هلاکت رسيدند. سپس جسدهاي آنان را با آتش سوزانيد.
از جمله کساني که سخت تحت تعقيب بود «عمرو بن صبيح» از طايفه‏ي «صيداء» است. عمرو، گفته بود: من در کربلا بودم و بعضي از ياران حسين را با نيزه زدم و زخمي کردم، اما کسي را نکشتم هنگام شب، وقتي که همه خواب بودند، خانه‏ي عمرو محاصره شد و «عمرو» در پشت بام خانه خواب بود و شمشير را زير سرش گذاشته بود، ناگهان، خود را در ميان محاصره افراد مختار ديد و تا خواست شمشير را بردارد، ياران مختار زودتر از وي شمشير را برداشته بودند، او سخت ناراحت شد و فرياد زد: «اي شمشير، خدا تو را لعنت کند که بد شمشيري بودي، با آنهمه نزديک بودن چه دور بودي!» عمرو، دستگير شد و او را به نزد مختار آوردند.
مختار گفت او را زنداني کنند تا صبح وي را محاکمه و مجازات کند. فردا صبح مختار، بار عام داشت و همه‏ي ياران در جلسه‏ي او بودند، دستور داد «عمرو بن صبيح» را بياوريد. عمرو را در حالي که دست بسته بود، جلوي مختار آوردند و عمرو فرياد زد: اي گروه کافران و بدکاران! اگر شمشير در دستم بود، مي‏ديديد چگونه با آن مي‏جنگيدم و هرگاه مردن من به کشته شدن باشد، دوست ندارم کسي جز شما مرا بکشد، زيرا شما بدترين خلق خدا هستيد، اما دلم مي‏خواست که اينسان بي‏سلاح، اسير شما نبودم بلکه با شمشير با شما مقابل مي‏شدم.
اين مرد خبيث و هتاک، با دستش سيلي‏اي به صورت عبدالله کامل (از ياران مختار) زد. ابن‏کامل، از حماقت و حمله اين مرد خنديد و دست او را گرفت و محکم آن را نگاه داشت. سپس ابن‏کامل رو به مختار کرد و گفت: امير اين مرد مدعي است در کربلا کسي را نکشته فقط با نيزه بعضي از ياران امام حسين عليه‏السلام را زخمي کرده است. درباره‏ي او چه دستور مي‏دهيد؟!
مختار گفت: نيزه‏ها را بياوريد. نيزه‏داران آمدند.
مختار گفت: آنقدر نيزه به او بزنيد، تا بميرد و او با اين وضع به درک واصل شد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir