مروان بن حکم‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
مروان بن حکم‏
از سران مخالف اهل بيت عليهم‏السلام و هوادار خط اموي و پسر عموي عثمان که در امور مالي و سياسي انحرافهاي فاحشي داشت و از محرکين بر ضد آل علي بود و سوء استفاده‏هاي بسياري از بيت المال در زمان عثمان داشت. وي به زبان رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم لعنت شده بود. علي عليه‏السلام هم روزي به او نگريست و فرمود: واي بر تو و واي بر امت محمد از دست تو و دودمانت، آنگاه که موي سرت سفيد شود. علي عليه‏السلام او را پرچمدار گمراهي مي‏دانست. مروان از افراد سرشناس بني‏اميه بود و پس از مرگ معاويه، وليد والي مدينه وقتي نامه‏ي يزيد را دريافت کرد که به او دستور بيعت گرفتن از حسين عليه‏السلام داده بود، با مروان مشورت کرد. مروان هم گفت همين شبانه در پي حسين عليه‏السلام بفرست و اگر بيعت نکرد، گردن او را بزن و پيوسته او را تحريک مي‏کرد که به زور از اباعبدالله الحسين بيعت بگيرد. نسبت به سيدالشهداء عليه‏السلام کينه‏ي شديدي داشت. چون پس از احضار امام، قرار بر فرداي آن شب شد، مروان، وليد را تشويق مي‏کرد که همين امشب کار را يکسره کن. در راه هم وقتي به امام حسين عليه‏السلام برخورد و او را به بيعت فراخواند، حسين بن علي عليه‏السلام، کلام معروف خويش: «علي الاسلام السلام، اذ قد بليت الامة براع مثل يزيد...» را خطاب به او فرمود، وميان امام و آن شيطان کينه‏توز، سخنان تندي رد و بدل شد. مروان از کساني بود که نسبت به شيعه سختگيري مي‏کرد و چون به حکومت رسيد، جمعه در منبر، علي عليه‏السلام را سب و لعن مي‏کرد. مروان بعدها به خلافت رسيد و در سال 65 هجري، در سن 63 سالگي مرد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir