نعمان بن بشير

نوع اصطلاح :
عنوان :
نعمان بن بشير
وي در ايامي که مسلم بن عقيل، به نمايندگي از سوي سيد الشهدا به کوفه آمده و به نفع‏آن حضرت بيعت مي‏گرفت، والي کوفه بود، پيشتر ساکن شام شده بود.از قبيله خزرج و از انصار بود.مادر او عمره دختر رواحه (خواهر عبدالله بن رواحه) نام داشت.نعمان قبلا ازسوي معاويه ولايت کوفه را بر عهده داشت، يزيد هم او را در همان منصب ابقاء کرد.[1] وي خطيب و شاعر بود.در جنگ صفين از سپاه معاويه به شمار مي‏آمد.سپس قاضي‏ دمشق شد.آنگاه از سوي معاويه به ولايت ‏يمن گماشته شد.از آن پس 9 ماه هم والي کوفه گشت.[2] .
نهضت مسلم بن عقيل و هوادارانش در کوفه چون اوج و قدرت گرفت، عبدالله بن ‏مسلم که از هواداران بني اميه بود، نسبت به سهل انگاري نعمان در قضيه مسلم بن عقيل‏ انتقاد کرد و گزارش به يزيد داد و درخواست کرد که براي کوفه مرد مقتدرتري بفرستد. يزيد هم به پيشنهاد مشاور مسيحي خود «سرجون‏» عبيد الله بن زياد را به ولايت کوفه ‏منصوب کرد و به وي فرمان سختگيري و شدت عمل داد، و بدين صورت، نعمان بن بشير از کوفه عزل شد.تا دوران حکومت مروان بن حکم نيز زنده بود و والي حمص گشت ولي ‏بعلت بروز اغتشاشاتي که به فتنه ابن زبير معروف است، اهل حمص او را پذيرا نشدند، از آنجا گريخت، مردم تعقيبش کرده او را کشتند.اين حادثه در سال 65 هجري بود.[3] وي درآن هنگام 64 سال داشت.[4] .


پی نوشت ها :
[1] الحسين في طريقه الي الشهادة، ص 7.
[2] الاعلام، زرکلي، ج 8، ص 36.
[3] ر.ک: در کربلا چه گذشت، (ترجمه نفس المهموم)، ص 116.
[4] قمقام زخار، ص 289.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir