يزيد بن معاويه

نوع اصطلاح :
عنوان :
يزيد بن معاويه
خليفه جنايتکار اموي که فاجعه کربلا به دستور او پديد آمد.وي در سال 25 هجري‏ تولد يافت. جواني ميگسار، سگباز و اهل بوزينه بازي و عياشي بود.[1] چون معاويه مرد، با او به عنوان خلافت بيعت کردند.معاويه پيش از مرگش از بسياري بيعت بر وليعهدي او گرفته بود.يزيد انديشه‏هاي الحادي داشت و به مبدا و معاد بي عقيده بود.بي بند و بار واهل عيش و طرب بود.در زمان او فسق و فجور به واليان هم گسترش يافت و آوازه خواني‏ در مکه و مدينه آشکار شد و مردم به شرابخواري علني پرداختند.[2] .
سيد الشهدا «ع‏» وقتي با اصرار وليد و مروان براي بيعت با يزيد مواجه شد به فسق اوشهادت داد و فرمود: «يزيد رجل فاسق شارب الخمر قاتل النفس المحترمة معلن بالفسق ومثلي لا يبايع مثله‏».[3] يزيد، مردي فاسق، شرابخوار، آدم کش است که آشکارا گناه مي‏کند وکسي همچون من با کسي مثل او بيعت نخواهد کرد.
اين شناخت‏سيد الشهدا «ع‏» از يزيد، سابقه داشت.حتي روزي در يک جلسه، آن‏حضرت در پاسخ معاويه که از يزيد ستايش کرد، برخاسته، زشتيها و مفاسد يزيد را برشمرد و به معاويه به خاطر بيعت گرفتن از اين و آن براي پسرش يزيد، اعتراض کرد.[4] .
يزيد نيز همچون پدرش، به حيف و ميل بيت المال و کشتن انسانهاي با ايمان و ايجاد فساد و مفاسد در دستگاه حکومت پرداخت.به والي مدينه نوشت که به زور ازسيد الشهدا «ع‏» بيعت بگيرد و اگر نپذيرفت، گردن او را بزند.براي سرکوبي هواداران امام‏حسين‏ «ع‏» که با مسلم بن عقيل در کوفه بيعت کرده بودند، «ابن زياد» را به ولايت کوفه‏ گماشت و به کشتن امام فرمان داد. «ابن جوزي‏» درباره او گفته است: «چگونه قضاوت ‏مي‏کنيد درباره مردي که سه سال حکومت کرد، در سال اول حسين‏ «ع‏» را به شهادت‏رساند و در سال دوم مردم مدينه را دچار وحشت ‏ساخت و مدينه را براي لشکريان خودمباح گرداند و در سال سوم، خانه خدا را با منجنيق سنگباران کرد و ويران ساخت.»[5] که‏اشاره به حادثه کربلاست و «واقعه حره‏» که مردم مدينه در سال 63 هجري بر ضد والي قيام‏ کردند و او و ديگر امويان را از شهر بيرون نمودند و اين پس از آن بود که فساد و آلودگي و جنايات يزيد بر آنان آشکار شد.يزيد هم مسلم بن عقبه را با لشکري براي قتل عام مردم‏فرستاد.در سال 64 هجري نيز همان سپاه براي سرکوب قيام عبدالله بن زبير به مکه هجوم ‏بردند و به مسجد الحرام و حرم خدا با منجنيق حمله کردند.کعبه و مسجد الحرام سوخت و ويران شد و عده‏اي کشته شدند.[6] ننگها و آلودگيهاي يزيد، بيش از آن است که در اين‏مختصر بگنجد.[7] مدت حکومت ‏يزيد، سه سال و هشت ماه بود و در سال 64 در «حوارين‏» از اطراف دمشق مرد[8] و در «باب الصغير» دمشق دفن شد.[9] .


پی نوشت ها :
[1] سفينة البحار، ج 1، ص 528.
[2] مروج الذهب، ج 3، ص 67.
[3] بحار الانوار، ج 44، ص 325.
[4] الغدير، ج 1، ص 248.
[5] تذکرة الخواص، ابن جوزي، ص 164.
[6] مروج الذهب، ج 3، ص 69 تا 72، العقد الفريد، ج 5، ص 139.
[7] از جمله در اين باره ر.ک: حياة الامام الحسين ج 2، ص 180، الغدير، ج 10، ص 248 تا 256. تاريخ مفصل اسلام، عمادزاده، ص 267.
[8] مروج الذهب، ج 3، ص 53.
[9] سفينة البحار، ج 1، ص 582.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir