ابن ‏ضبعان کلبي

عنوان :
ابن ‏ضبعان کلبي
وي يکي از افراد و قدرتمندان سپاه ابن‏زياد بود. در زمان قيام مختار عليه نيروهاي ابن‏زياد، ابن‏ضبعان از افراد قدرتمندي بود که براي ابن‏زياد و عليه مختار مي‏جنگيد.
در ميان ارتش شام مردي شجاع، به نام«ابن‏ضبعان کلبي» بود، و وسط ميدان آمد و فرياد زد: «يا شيعة المختار الکذاب، يا شيعة ابن‏الاشتر المرتاب». اي پيروان مختار کذاب. و اي پيروان فرزند اشتر گمراه. جلو بياييد و آن مرد در حالي که در ميدان گرد و خاکي به وجود آورده بود اين رجز را مي‏خواند:

انا بن ضبعان الکريم المفض
من عصبة من دين علي

کذاک کانوا في الزمان الاول
من فرزند ضيعان بزرگ و بزرگوارم از خانواده‏اي از دين علي بيزارند و از قديم بر اين عقيده استوار بوده‏اند.

در اين جا مردي از يلان لشکر ابراهيم، جلو آمد و در مقابل آن مرد خبيث شامي ايستاد، اين مرد «احوص بن شداد» از طايفه‏ي حمدان و از شيعيان مخلص و شجاع عراق بود. وي با فريادي بلند در جواب آن مرد هتاک شامي اين رجز را خواند:

انا بن شداد علي دين علي
لست لعثمان بن اروي بولي

لاصلين القوم فيمن يصطلي
بحر نار الحرب حتي تنجلي

من فرزند شدادم که بر دين علي مي‏باشد و از عثمان فرزند «اروي» بيزارم.
امروز، چنان بر گروهي که جلوي من بيايند ضربت خواهم زد تا آن وقتي که آتش جنگ زبانه مي‏کشد.
ابن‏شداد، سپس خطاب به آن مرد شامي گفت: «خودت را معرفي کن».
مرد شامي با غرور و نخوت گفت: نام من «منازل لابطال» يعني کوبنده‏ي پهلوانان است.
احوص در جواب او گفت: خوب نام من نيز «مقرب الآجال» يعني نزديک کننده مرگ است و چنان حمله‏اي به آن مرد شامي کرد و ضربتي بر او فرود آورد که وي را نقش بر زمين ساخت و او را به درک واصل نمود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir