راشد بن اياس بن مضارب

عنوان :
راشد بن اياس بن مضارب
وي فرزند «اياس بن مضارب» بود. دو روز قبل از تعيين تاريخ قيام از جانب مختار بن ابوعبيد ثقفي و ابراهيم بن مالک اشتر، يعني روز دوشنبه، دوازدهم ربيع‏الاول سال 66 ه.ق شهر کوفه حکومت نظامي شد. و شهر، چهره‏اي ديگر به خود گرفت. اياس بن مضارب نيروهاي خود را در شهر بسيج و به فرمان ابن‏مطيع، اعلام حکومت نظامي کردند. اياس، رييس شهرباني و جمعي از شرطه‏ها و پليس، در مرکز شهر مستقر شدند و اياس و فرزند راشد را به فرماندهي جمعي ديگر از نيروهاي پليس به طرف «کناسه» فرستاد و تعدادي را به طرف بازار، و خلاصه‏ي گزارش کار خود را به استاندار ارائه داد و پيشنهاد کرد که: هر يک از مراکز مهم و ميدانهاي حساس شهر را با نيروهاي مسلح خود، تحت فرماندهي سران محلي و وابسته‏ي خود، به کنترل درآورد.
پس از کشته شدن اياس بن مضارب به فرمان «ابراهيم بن اشتر»، ابن‏مطيع که اوضاع کوفه را جدي و خطرناک ديد، بلافاصله اياس، رييس پليس مقتول را به جاي پدرش نصب کرد و پست راشد را که نگهباني از بازار بود، تحويل شخص ديگري داد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir