سعيد بن حذيفة بن يمان

عنوان :
سعيد بن حذيفة بن يمان
وي از هواداران و امراي تحت امر مختار بن ابوعبيد ثقفي بود.
سعيد بن حذيفة بن يمان استاندار استان «حلوان» بود. صاحب معجم البلدان گويد:
«حلوان يکي از شهرهاي مهم و آباد عراق بود که بعد از کوفه، بصره، واسط، بغداد و سامرا، بزرگترين شهر عراق بوده است و آنجا منطقه‏ي کوهستاني و داراي آب و هواي خنک است. حلوان در سال 19 ه. ق به تصرف مسلمين درآمد. و ماجراي دو نخل حلوان، در کتب بلدان، معروف است.
«سعد بن حذيفة بن يمان» از سران و بزرگان شيعه مدائن بود و سليمان بن صرد خزاعي، رهبر بزرگ قيام توابين، او را به نهضت خود دعوت کرد.
سعد، نامه سليمان را براي مردم شيعه‏ي مدائن خواند، و همه آنان با نهضت توابين اعلام همبستگي نمودند و سعد، در پاسخ نامه‏ي سليمان نوشت که ما آماده حرکت و پيوستن به نهضت شما مي‏باشيم. اما متأسفانه نيروهاي سعد، هنگامي عازم کمک به قيام توابين شدند که دير شده بود و در بين راه، خبر شهادت «سليمان بن صرد» و ياران او را شنيدند. و به ناچار به کوفه آمدند و از وضع مختار جويا شدند، و سعد و تعدادي از سران شيعه کوفه، به مختار پيغام محرمانه دادند که ما حاضريم شما را از زندان نجات دهيم و آماده‏ي قيام هستيم.
«مختار» پس از پيروزي و تعيين استانداران، «سعد بن حذيفة» که از مشاوران نزديک او بود، به استانداري استان «حلوان» برگزيد.
«طبري» گويد: «بيش از هزار جنگجوي مسلح، از نيروهاي تحت فرمان «سعد» او را همراهي مي‏کردند و با همان نيروها به محل مأموريت خود اعزام شد. و «مختار» ماهانه، هزار درهم به «سعد» براي امور انقلاب و حقوق مجاهدين همراه او مقرر کرده و به «سعد» توصيه نمود که به مجرد رسيدن به حلوان، اشرار کرد و راهزنان و خرابکاران را تعقيب و سرکوب نمايد و امنيت کامل، خصوصا در راهها را برقرار نمايد و علاوه بر اين، به تمام عمال و فرمانداران منطقه شمال عراق دستور داد که تحت فرمان استاندار «حلوان»، سعد بن حذيفه باشند و مالياتهاي مراکز تحت حکومت خود را به او برسانند.»
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir