مالک بن عمرو نهدي‏

عنوان :
مالک بن عمرو نهدي‏
يکي از افسران شجاع مختار بن ابوعبيد ثقفي بود. هم او بود که به دستور مختار اقدام به تعقيب و دستگيري قتله‏ي امام حسين عليه‏السلام مي‏نمود.
مالک بن اعين جهني گفت: عبدالله دباس، همان کسي که محمد فرزند عمار ياسر را کشته بود، تني چند از قاتلان حسين را به مختار معرفي کرد از جمله:
1- عبدالله بن اسيد جهني 2- مالک بن بشير بدي 3- حمل بن مالک محاربي.
مختار يکي از افسران شجاع خود به نام ابونمر «مالک بن عمرو نهدي» را به تعقيب آنان فرستاد و آنان را که در منطقه‏ي «قادسيه» بودند، دستگيرشان نمود و شب هنگام بود که به کوفه بازگشت و آنان را به نزد مختار آورد. مختار تا چشمش به آن جانيان افتاد، فرياد زد: اي دشمنان خدا و اي دشمنان کتاب خدا و اي دشمنان رسول خدا و اي دشمنان اهل بيت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم حسين بن علي عليه‏السلام چه شد؟! حسين عليه‏السلام را به من تحويل دهيد، اي پست فطرتان، کسي را کشتيد که شما را بر اقامه‏ي نماز امر مي‏کرد... آنان باوحشت گفتند: اي امير، رحمت خدا بر تو باد. ما خودمان داوطلبانه به جنگ حسين عليه‏السلام نرفتيم ما را بردند، مجبور بوديم. منت بر ما بنه و ما را نکش!.
مختار که به شدت ناراحت بود به آنان گفت: منت بر شما گذاريم؟! آيا شما منت بر حسين فرزند دختر پيامبرتان گذاشتيد و او را رها کرديد و به او آب داديد؟!.
او توانست در آخرين نبرد مصعب بن زبير عليه مختار بن ابوعبيد ثقفي، با يک گروه پنجاه نفري «محمد بن اشعث» را تعقيب و او را به هلاکت برسانند. به قولي، مالک بن عمرو، خود به تنهايي محمد بن اشعث را به هلاکت رساند. سرانجام در همين جنگ مالک بن عمرو به دست نيروهاي ابن‏زبير به قتل رسيد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir