مسافر بن سعيد ناعطي‏

عنوان :
مسافر بن سعيد ناعطي‏
يکي از ياران مختار بن ابوعبيد ثقفي بود. مختار او و «ضبيان بن عماره» را مأمور کرد تا دو سر بريده‏ي عمر سعد و پسرش را به همراه هداياي زيادي به مدينه بردند و مقابل محمد بن حنفيه نهادند.
در آخرين نبرد مصعب بن زبير عليه مختار، بعد از آنکه مختار به دست نيروهاي ابن‏زبير به شهادت رسيد، مسافر بن سعيد به اسارت در آمد. «ابوزورق» گويد: مسافر بن سعيد يکي از ياران مختار که جزء اسرا بود به مصعب گفت: پسر زبير، وقتي به پيشگاه خدا روي در صحنه قيامت جواب خدا را چه خواهي داد که جماعتي از مسلمانان را که تسليم تو شده‏اند و حکم تو را گردن نهادند کشته‏اي در صورتي که حکم حق درباره‏ي خونهايشان اين بود که مسلمانان را جز به قصاص مسلمانان نکشند. اگر ما کساني از شما را کشته‏ايم به شمار کساني که کشته‏ايم بکشيد و باقيمانده را آزاد کنيد. حال ميان ما افراد زيادي هستند که حتي يکروز در جنگ با شما نبودند و در کوهها و صحراها بودند و اين جا گير افتادند. آنها قبلا مشغول جمع‏آوري خراج و يا نگهباني مرزها بودند حداقل آنان را ببخش. اما مصعب اعتنايي به اين سخن نکرد.
مسافر سپس گفت: خدا لعنت کند گروهي را که من به آنان گفتم شبانه از طريق کوچه فرار کنند و نگهبانان را عقب بزنند و به قبيله‏ي خود بروند اما اطاعت من نکردند و مرا وادار کردند که اينک به ذلت و خفت و زبوني تن دهم و همانند بردگان کشته شوم. من از تو مي‏خواهم که خون مرا با خون اينان مخلوط نکني و مرا جداگانه بکشيد و مصعب اين تقاضاي مسافر را پذيرفت و در گوشه‏اي ديگر گردن او را زدند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir