مهلب بن ابي‏صفره‏

عنوان :
مهلب بن ابي‏صفره‏
«مهلب بن ابي‏صفره» والي فارس، که از طرف ابن‏زبير منصوب شده بود، با اصرار «محمد اشعث» و دستور «مصعب» با اموال زياد و لشکرياني به بصره مراجعت کرد و هنگام ورود به بصره، به صورت رژه‏ي نظامي و نمايش اموال، وارد شهر شدند که تا آن زمان مردم بصره، مردي را با آن عظمت و شوکت نديده بودند. «مهلب»، پس از استراحت، براي ملاقات با «مصعب بن زبير» به درب قصر آمد و «مصعب»، اذن عام داده بود که همه وارد شوند.
يکي از دربانان قصر که «مهلب» را نمي‏شناخت، جلوي «مهلب» را گرفت و گفت: بايد با اجازه وارد شوي. «مهلب»، سخت عصباني شد و مشت محکمي به صورت دربان بيچاره نواخت، که بيني او را شکست، دربان سراسيمه در حالي که خون از بيني‏اش بيرون زده بود، به نزد مصعب آمد، «مصعب» تا وضع دربان را ديد، با ناراحتي فرياد زد: اين چه وضعي است؟ چه شده است؟!
از اين رو مهلب بن ابي‏صفره با پيوستن به مصعب بن زبير، ابن‏زبير را در سرکوبي قيام مختار بن ابوعبيد ثقفي مساعدت فراوان نمود.
درجنگ مصعب بن زبير، عليه مختار بن ابوعبيد ثقفي، مصعب، ارتش خود را مهياي حرکت به سوي کوفه کرد. وي ميسره‏ي لشکر خود را به «مهلب بن ابي‏صفره» داد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir