يزيد بن انس‏

عنوان :
يزيد بن انس‏
وي از شيعيان و معتمديني بود که مختار بن ابوعبيد ثقفي به قيام خويش دعوتش کرده بود.
يزيد بن انس يکي از پنج نفر افراد مطمئن و صادقي بود که به عنوان رابط پيامها، نقشه‏ها و برنامه‏هاي مختار بن ابوعبيد ثقفي را به افراد مورد اعتماد مي‏رساند و براي قيام مختار، از مردم به طور پنهاني، بيعت مي‏گرفت. وي بعدا از فرماندهان لايق انقلاب مختار شد و تا سرحد جان از قيام مختار حمايت کرد. اين پنج نفر عبارت بودند از: «يزيد بن انس»، «سايب بن مالک اشعري»، «احمر بن شميط»، «رفاعة بن شداد فتياني» و «عبدالله بن شداد بجلي». افراد مزبور به طور جدي، کار مقدمات قيام را مخصوصا، از نظر جذب نيرو بشدت پي‏گيري مي‏کردند.
جمعي از سران و هم پيمانان مختار، بدستور وي نزد ابراهيم بن اشتر رفتند و ابراهيم را به قيام (خونخواهي امام حسين عليه‏السلام) و بيعت با مختار دعوت کردند. از آن ميان يزيد بن انس خطاب به ابراهيم بن اشتر گفت: مسأله‏ي مهمي بود که مي‏خواستيم به شما پيشنهاد کنيم و شما را به آن دعوت نماييم. اگر پيشنهاد ما را پذيرفتيد که خير و خوبي براي شما دارد و اگر هم نپذيرفتيد ما با شما اتمام حجت کرده و مطلب را رسانده‏ايم و خيرخواهي را ادا کرده‏ايم و از شما تقاضا داريم که قضيه را خيلي سري و مخفي نگه داريد.
سرانجام يزيد بن انس در جنگي که ميان نيروهاي مختار به فرماندهي يزيد بن انس و نيروهاي ابن‏زبير (شام) در منطقه‏ي موصل بوقوع پيوست، در اثر کثرت بيماري‏اي که داشت، در عصر روز سوم نبرد از دنيا رفت. «ورقاء» جانشين وي بر جنازه‏ي فرمانده‏ي بزرگ نماز خواند و او را در همان نزديکي ميدان نبردش به خاک سپردند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir