فساد بني اميه

نوع اصطلاح :
عنوان :
فساد بني اميه
يکي از علل قيام سيد الشهدا «ع‏»، فساد دودمان بني اميه (شجره ملعونه) بود که ‏حکومت اسلامي را در دست گرفته، کينه‏هاي ديرين خود را بر ضد اسلام و پيامبر، اعمال ‏مي‏کردند. فساد گسترده امويان را که از اسباب عمده نهضت‏حسيني و امتناع آن امام شهيد از بيعت با يزيد بود، مي‏توان چنين شمرد:
1-اسلام زدايي و تحريف معارف دين و بدعت گذاري.
2-ترويج فرهنگ جبر و سکوت و تسليم.
3-غارت بيت المال و صرف آن در راه منافع و اميال شخصي.
4-فساد اخلاق و ترويج ‏شراب و شهوت و قمار.
5-احياء تعصبهاي قومي و ارزشهاي دوران جاهلي.
6-به کار گماردن عناصر نالايق و فاسد، تنها به دليل‏ «اموي‏» بودن.
7-حيله‏گري و تزوير و تبليغات دروغين.
8-کينه و عداوت آنان با آل علي‏ «ع‏».
9-محروم کردن شيعيان ائمه از مناصب سياسي و حقوق اجتماعي و اقتصادي.
10-کشتارهاي دسته جمعي مسلمانان و سرکوب آنان در شهرها.
11-دستگيري، حبس و کشتن چهره‏هاي درخشان و انقلابي و آگاه مسلمان که ‏هوادار اهل بيت بودند.
12-بيعت گرفتن اجباري از مردم و سران قبايل به نفع يزيد.
فسادهاي فوق، از دوره روي کار آمدن معاويه آغاز شد و روز به روز گسترده‏تر و شديدتر گرديد و با مرگ معاويه و خلافت‏ يزيد، به اوج خود رسيد و اسلام را در آستانه ‏کامل نابودي قرار داد.در کتبي که به تشريح فلسفه قيام حسيني پرداخته، اينگونه فسادها بطور مشروحتر بيان شده است.[1] .
امام حسين‏ «ع‏» در سخنان متعددي فساد بني اميه را مطرح فرموده است.از جمله در نطقي که پس از فرود آمدن در «بيضه‏» ايراد کرد و روي اطاعت از شيطان، ترک اطاعت ‏خدا، فساد آشکار، تعطيل حدود الهي، حلال کردن حرامهاي خدا و تحريم حلال الهي وبيت المال را ملک خود دانستن تاکيد نمود: «... الا و ان هؤلاء قد لزموا طاعة الشيطان ‏و ترکوا طاعة الرحمن و اظهروا الفساد و عطلوا الحدود و استاثروا بالفيي‏ء و احلوا حرام الله‏و حرموا حلاله...».[2] و در سخن معروف خويش پس از فرود آمدن در سرزمين کربلا، روي دگرگوني اوضاع و عمل نشدن به حق و نکوهيده ندانستن باطل تاکيد کرده فرمود: «الا ترون ان الحق لا يعمل به و ان الباطل لا يتناهي عنه...».[3] .

اکنون که ديده هيچ نبيند به غير ظلم
بايد زجان گذشت کزين زندگي چه سود؟پی نوشتها :
[1] از جمله مي‏توان به کتابهاي: حياة الامام الحسين (ج 2)، معاويه سر دسته تبهکاران، درسي که حسين به انسانها آموخت، شيعه و زمامداران خود سر، اوراق سياه، معاويه و تاريخ، ارزيابي انقلاب امام حسين‏ «ع‏»، پرتوي از عظمت ‏حسين‏ «ع‏» و تاريخ مفصل اسلام (عمار زاده)، ص 308 و... مراجعه کرد.
[2] تاريخ طبري، ج 6، ص 229.
[3] لهوف، سيد بن طاووس، ص 34.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir