مخالفان بيعت با يزيد

نوع اصطلاح :
عنوان :
مخالفان بيعت با يزيد
يزيد بن معاويه و واليان او، پس از مرگ معاويه از مردم و شخصيتها مي‏گرفتند.اما کساني هم زير بار بيعت نرفتند.از جمله کساني که علنا بيعت با يزيد را رد کردند و زير بار حکومت او نرفتند و از او انتقاد کردند، اينان بودند: حسين بن علي‏ «ع‏»، عبد الرحمن بن ابي‏بکر، عبدالله بن زبير، منذر بن زبير، عبد الرحمن بن سعيد عابس بن سعيد و عبدالله بن‏حنظله.[1] سيد الشهدا «ع‏» دعوت وليد، والي مدينه را براي بيعت رد کرد و ضمن سخني که‏فضايل دودمان رسالت را برشمرد و به ننگهاي يزيد اشاره داشت، فرمود: «... و مثلي لايبايع لمثله‏»[2] و به مروان نيز که آن حضرت را مي‏خواست به بيعت وا دارد، فرمود: «ويحک! اتامرني ببيعة يزيد و هو رجل فاسق؟»[3] (آيا مرا به بيعت مردي فاسق چون يزيد فرا مي‏خواني؟) سيد الشهدا «ع‏» بيعت با يزيد را به معناي قبول سلطه جور و رضا دادن به ‏هدم اسلام مي‏ديد.از اين رو و براي نجات اسلام و امت از حکومت فاسقان، بيعت نکرد و سفر مکه، سپس راه کربلا را در پيش گرفت.


پی نوشتها :
[1] حياة الامام الحسين، ج 2، ص 209.
[2] بحار الانوار ج 44، ص 325.
[3] موسوعة کلمات الامام الحسين، ص 284.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir