عبدالله بن عمير کلبي

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالله بن عمير کلبي
جزء اولين شهداست که از جبهه امام حسين‏ «ع‏» در روز عاشورا به ميدان نبرد رفت. وي که کنيه‏اش ابو وهب بود، جواني دلاور و حماسي از شيعيان کوفه بود.به کوفه آمده، در نزديکي بئر العبد خانه‏اي گرفت و با همسرش به آنجا منتقل شد.وقتي ديد عمر سعد، نيرو آماده و سازماندهي مي‏کند تا از نخيله به جنگ حسين بن علي‏ «ع‏» در کربلا بروند، پيش خود گفت: به خدا قسم شيفته جهاد با مشرکان بودم.اميدوارم جنگ با اينان که به ‏نبرد فرزند پيامبر مي‏روند، نزد خداوند کم ثواب‏تر از جهاد با مشرکان نباشد.پيش ‏همسرش رفت و نيت‏ خود را با او در ميان گذاشت، شبانه هر دو از کوفه بيرون رفتند و شب هشتم محرم به ياوران حسين در کربلا پيوستند. همسر او نيز از شهداي کربلا بود. پس از شهادت عبدالله، زنش خود را به بالين او رساند و خاک از چهره او مي‏زدود که به‏ دستور شمر، يکي از غلامانش (به نام رستم) با گرزي بر سر او زد و کنار شوهرش به ‏شهادت رسيد.عبدالله، دومين شهيد از اصحاب امام حسين‏ «ع‏» بود.[1] نامش در زيارت‏ ناحيه مقدسه هم آمده است.

پی نوشتها :
[1] انصار الحسين، ص 84، موسوعة العتبات المقدسه، ج 8، ص 66.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir