بشر بن عمرو حضرمي

نوع اصطلاح :
عنوان :
بشر بن عمرو حضرمي
او همان «بشير بن عمرو» و يا «بشر بن عمرو» مي‏باشد. بشر بن عمرو بن الاحدوث الحضرمي، يمني الاصل بوده و حضرمي قبيله‏اي از قحطانيه «حضر موت» يمن است و بعضي‏ها او را از قبيله کنده مي‏دانند. بشر از تابعين محسوب شده و پسراني داشته که به جنگاوري معروف بوده‏اند.
نامش در زيارت ناحيه آمده است. او يکي از دو مردي بود که پيش از شهادت جوانان بني‏هاشم، از ياران حسين عليه‏السلام باقي مانده بودند. انساني پايدار، بصير و باوفا بود. در کربلا خود را به کاروان حسين عليه‏السلام ملحق ساخت. در همان دوران، فرزندش در شهر ري اسير بود. با آن که امام، بيعت خود را از او برداشت، ولي حاضر نشد از ياري امام عليه‏السلام دست بردارد.
وقتي که امام حسين عليه‏السلام به بشر به خاطر اسارت پسرش اجازه ترک کربلا را دادند، ايشان عرض کرد:
«اکلتني السباع حيا ان فارقتک و اسأل عنک الرکبان و اخذلک مع قلة الاعوان لا يکون هذا ابدا».
«درندگان مرا زنده زنده بخورند، اگر تو را رها سازم! و بروم و از تو (براي رفتن) مرکبي بخواهم، با کمي ياران تنهايت گذاشته و خود آسوده خاطر بازگردم! هرگز چنين نخواهد شد.»
«بشر بن عمرو» و «سويد بن عمرو» آخرين شهداي غير بني‏هاشم هستند.
بلاذري اين رجز را به بشر بن عمرو نسبت داده است:

اليوم يا نفس الاقي الرحمان
و اليوم تجزين بکل احسان

لا تجزعي فکل شي قد فان
و الصبر احظي لک عند الديان

«اي نفس امروز خداي رحمان را ملاقات مي‏کني و به پاداشهاي زيادي جزا داده مي‏شوي.
اي نفس بي‏تابي نکن هر چيزي فاني هست - و صبر کردن نزد خداي تعالي بهتر و ثواب زيادي دارد».
بشر بعد از جهاد سختي در روز عاشورا به شهادت رسيد. قبر او در بقعه‏ي دسته جمعي شهداي کربلا، در پايين پاي سيدالشهداء قرار دارد.
نام او در زيارت رجبيه بدين گونه آمده است: «السلام علي بشر بن عمرو الحضرمي».

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir