جون بن حوي

نوع اصطلاح :
عنوان :
جون بن حوي
«جون بن حوي بن قتادة بن الاعور بن ساعدة بن عوف بن کعب بن حوي.»
جون غلام ابوذر بوده و با توجه به سوابقش هنگام شهادت در سنين بالايي بوده است. سياه پوست و مملوک فضل بن عباس بن عبدالمطلب بوده. حضرت علي عليه‏السلام از فضل به صد و پنجاه دينار خريده و به ابوذر بخشيد. جون تا وفات ابوذر در سال سي و دو هجري در تبعيدگاه ربذه در خدمت او بوده و بعد به خدمت حضرت علي عليه‏السلام برگشت، پس از آن در خدمت حضرت امام حسن عليه‏السلام و حضرت امام حسين عليه‏السلام بود که در خانه امام سجاد عليه‏السلام زندگي مي‏کرده و به همراه آن حضرت وارد کربلا شد.
از اينکه جون عبد سياهي بوده معلوم مي‏شود عرب نبوده و غير اعراب اهتمامي بر حفظ نسب خويش نداشته‏اند و لذا مرحوم امين معتقد است سلسله نسب فوق الذکر براي جون بن قتاده تميمي بوده که به اشتباه براي جون غلام ابوذر نوشته‏اند.
وقتي که جون در روز عاشورا از امام حسين عليه‏السلام اجازه جهاد خواست، آن حضرت فرمود: «تو متابعت ما کردي در طلب عافيت، پس خويشتن را به طريق ما مبتلا مکن از جانب من مختاري که طريق سلامت خويش جويي».
جون عرض کرد:«يابن رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم من در ايام راحت و وسعت کاسه ليس خوان شما بوده‏ام و امروز که روز سختي و شدت شماست دست از شما بردارم؟!
به خدا قسم که بوي من متعفن و حسب من پست و رنگ من سياه است، پس بهشت را از من دريغ مفرما، تا بوي من نيکو شد، و جسم من شريف، و رويم سفيد گردد. نه به خدا سوگند هرگز از شما جدا نخواهم شد تا خون سياه خود را با خون طيب شما مخلوط سازم.»
او هنگام مبارزه اين رجز را مي‏خواند:

کيف يري الکفار ضرب الاسواد
بالسيف ضربا عن بني‏محمد

اذب عنهم باللسان و اليد
ارجوبه الجنة يوم المورد

«چگونه مي‏نگرند کفار به ضربت غلام سياهي که با ضربت شمشير از فرزندان حضرت محمد صلي الله عليه و آله و سلم دفاع مي‏کند همچنين با دست و زبانم از آنان دفاع کرده و در آخرت بدين وسيله آرزوي بهشت را دارم.»
او بيست و پنج نفر از کفار را به هلاکت رسانده آن گاه به شهادت رسيد و حضرت سيدالشهداء عليه‏السلام به بالاي سر جنازه او آمده و دعا کرد: «اللهم بيض وجهه و طيب ريحه و احشره مع الابرار و عرف بينه و بين محمد و آل محمد، بار خدايا روي جون را سفيد گردان و بوي او را نيکو کن و او را با ابرار محشور گردان و او را با محمد صلي الله عليه و آله و سلم و آل محمد صلي الله عليه و آله و سلم محشور، و ميانشان دوستي برقرار فرما».
حضرت امام باقر عليه‏السلام از حضرت امام سجاد عليه‏السلام روايت کرده:
بني‏اسد وقتي که براي دفن شهدا حاضر شدند جسد جون را بعد از ده روز يافتند که بوي مشک مي‏داد.
جون به اسلحه سازي و اسلحه آشنا بوده و در شب عاشورا مشغول اصلاح سلاحها بود.
نامش در زيارت ناحيه مقدسه و رجبيه آمده است: «السلام علي جون بن حوي مولي ابي‏ذر الغفاري»
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir