سليمان بن رزين‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
سليمان بن رزين‏
از غلامان حضرت امام حسين عليه‏السلام بوده و در بصره به شهادت رسيد.
هنگامي که امام عليه‏السلام در مکه بودند نامه‏هايي توسط سليمان براي بزرگان بصره که عبارتند از: مالک بن مسمع بکري - احنف بن قيس تميمي - منذر بن جارود عبدي - مسعود بن عمرو ازدي - قيس بن هيثم - عمرو بن عبدالله بن معمر، فرستاد.
ابن‏زياد در آن زمان حاکم بصره و نيز داماد منذر بن جارود بوده، همه سران غير از منذر موضوع نامه امام عليه‏السلام را کتمان کردند، ولي منذر از ترس اين که شايد موضوع نامه، دسيسه ابن‏زياد باشد، سليمان را همراه نامه امام عليه‏السلام تحويل ابن‏زياد داد، و او يک روز بعد از تحويل سليمان عازم کوفه بود. چون يزيد حکومت کوفه را هم به ابن‏زياد سپرده بود و شب قبل از حرکت،دستور قتل سليمان را صادر کرده و او را به شهادت رسانيدند.
بحريه همسر ابن‏زياد و دختر منذر بن جارود بوده است. و بنا به روايت لهوف ابن‏زياد سليمان را به دار زد.
متن نامه امام حسين عليه‏السلام که به وسيله سليمان به مردم بصره فرستاده شد به شرح ذيل مي‏باشد:
«اما بعد، بدرستي که خداي تعالي، محمد صلي الله عليه و آله و سلم را از ميان مردم برگزيد و او را به نبوت برتري داد و براي رسالت اختيار کرد. آن گاه که او پيام خدا را به مردم رسانيد. و در مقام خيرخواهي آنها آنچه شايسته بود گفت و کرد، خدايش به سوي رحمت خود برد، ما اهل بيت و اوليا و اوصيا و وارثان او بوديم و جانشين او در ميان مردم، حق ما بود. قوم ما (مسلمانان) اين حق را به استبداد از ما گرفتند. و ما هم از ترس پراکندگي مسلمين و به منظور آن که کار به سلامت بگذرد تن داديم و خود مي‏دانيم که ما از مردمي که اين کار را به عهده گرفته‏اند به آن شايسته‏تريم.
... اکنون فرستاده‏ام را با اين نامه نزد شما مي‏فرستم و شما را به کتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي‏کنم چه اين سنت رسول صلي الله عليه و آله و سلم از بين رفته و بدعت زنده گشته است. اکنون اگر سخنم را بشنويد و فرمانم را اطاعت کنيد شما را به راه راست خواهم برد، سلام و رحمت خدا بر شما باد».
در زيارت ناحيه مقدسه نام سليمان بدين گونه وارد شده است:
«السلام علي سليمان مولي الحسين ابن اميرالمؤمنين و لعن الله قاتله سليمان به عوف الحضرمي».
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir