شبيب بن عبدالله نهشلي تميمي

نوع اصطلاح :
عنوان :
شبيب بن عبدالله نهشلي تميمي
او منسوب به نهشل بن دارم بن مالک بن حنظلة بن مالک بن زيد مناة بن تميم مي‏باشد. و بني‏نهشل تيره‏اي از بني‏تميم، و از اعراب عدناني و شمالي مي‏باشند. در بعضي از منابع از شبيب با نامهاي «حبيب بن عبدالله نهشلي» و يا «ابوعمرو نهشلي» تعبير شده است. شبيب اهل بصره بود.
او مردي شب زنده دار، نماز گزار، متقي و از تابعين و از اصحاب خاص حضرت اميرالمؤمنين عليه‏السلام و حضرت امام حسن عليه‏السلام و حضرت امام حسين عليه‏السلام بوده و در جنگهاي جمل، صفين و نهروان جهاد کرده و از لحظه‏ي خروج حضرت سيدالشهداء عليه‏السلام از مدينه و در مدت اقامت آن حضرت در مکه تا کربلا در خدمت آن حضرت بوده، و در روز عاشورا در حمله نخست به شهادت رسيد.
ابن‏نما از مهران غلام بني‏کاهل نقل مي‏کند: روز عاشورا مردي را ديدم چون شير مي‏جنگيد و سربازان عمر بن سعد چون گله‏ي گرگ ديده از پيش روي او فرار مي‏کردند. گفتم: اين کيست؟ گفتند: ابوعمرو نهشلي.
آن گاه جمعي را کشته، و به محضر امام حسين عليه‏السلام رسيده و عرض کرد:

ابشر هديت الرشد تلقي احمدا
في جنة الفردوس تعلو صعدا

«مژده باد تو را - که به صلاح راهنمايي شده‏اي - به ملاقات حضرت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم (احمد) در بهشت فردوس و بالا رفتن در درجات بهشت.»
شبيب براي بار دوم به ميدان جهاد برگشت و مشغول جهاد شد. آن گاه به وسيله عامر بن نهشل از قبيله «بني اللات» که شاخه‏اي از قبيله ثعلبه مي‏باشد، به شهادت رسيد.
نام شبيب بن عبدالله نهشلي در زيارت ناحيه و رجبيه وارد شده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir