عبدالرحمن ارحبي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالرحمن ارحبي‏
عبدالرحمن بن عبدالله بن الکدن بن ارحب بن دعام بن مالک بن معاويه بن صعب بن رومان بن بکير الحمداني الارحبي بوده و بني‏ارحب تيره‏اي از قبيله حمدان مي‏باشند. گويا عبدالرحمن هم اهل کوفه بوده او مردي شجاع، فعال، بافضيلت و پدرش از صحابه، و خودش هم از تابعين، يکي از هفت نفري است که پيامها و نامه‏هاي کوفيان را در مکه به محضر حضرت امام حسين عليه‏السلام تسيم کردند، و آن هفت نفر عبارتند از: «قيس بن مسهر، عبدالرحمن ارحبي، عبدالله بن وال تميمي، عبدالله بن سبع، سعيد بن عبدالله حنفي، هاني بن هاني سبيعي، عمارة بن عبيد سلولي».
عبدالرحمن ارحبي، قيس بن مسهر و عمارة بن عبيد را امام عليه‏السلام از مکه به همراه مسلم بن عقيل عليه‏السلام به کوفه فرستاد.
آنان از ياوران مسلم عليه‏السلام بودند تا اين که مسلم عليه‏السلام به شهادت رسيد.
آنگاه عبدالرحمن به خدمت امام حسين عليه‏السلام رسيد و از جمله اصحابش بود که وارد کربلا شده و در روز عاشورا به شهادت رسيد.
بنا به قول مناقب او در حمله نخست به شهادت رسيد ولي ابصارالعين مي‏نويسد: عبدالرحمن در روز عاشورا بعد از مشاهده مظلوميت جبهه حق، از امام عليه‏السلام اجازه جهاد گرفته و عازم ميدان شده و مدام جنگيده تا اين که به فيض شهادت نايل گشت.
و در هنگام مبارزه رجزهايي هم قرائت مي‏کرده که قسمتي ازآن به شرح ذيل مي‏باشد:

صبرا علي الاسياف و الاسنه
صبرا عليها الدخول الجنه‏

«اي نفس براي خاطر ورود به بهشت در مقابل شمشيرها و نيزه‏ها صبور باش».
نام او در زيارت ناحيه مقدسه وارد شده است: «السلام علي عبدالرحمن بن عبدالله بن الکدر الارحبي» به نظر معجم رجال الحديث عبدالرحمن بن عبدالله ارحبي همان عبدالرحمن بن عبدالله ازدي مي‏باشد.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir