عبدالرحمن بن عروة غفاري‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالرحمن بن عروة غفاري‏
عبدالرحمن پسر عروة بن حراق الغفاري است. اهل کوفه و از قبيله بني‏غفار بود.
اين قبيله منسوب به غفار بن مليل، تيره‏اي از کنانة و از اعراب عدناني مي‏باشند.
او به هنگام شهادت جوان بود.
فضايل و سوابق:
جدش حراق از اصحاب بزرگوار حضرت اميرالمؤمنين عليه‏السلام و در سه جنگ صفين، جمل و نهروان از ياران و سربازان آن حضرت بود و عبدالله از اشراف و شجاعان کوفه محسوب مي‏شد.
در روز عاشورا به اتفاق برادرش عبدالله به خدمت حضرت امام حسين عليه‏السلام رسيدند و عرض کردند: يا اباعبدالله سلام بر شما، آمده‏ايم که در پيش روي تو کشته شويم و دفع بلا از تو نماييم.
آن حضرت فرمود: خوش آمديد، نزديک‏تر بياييد، پس نزد آن حضرت رفتند در حالي که هر دو مي‏گريستند.
امام عليه‏السلام فرمود: اي پسران برادرم چه چيز شما را به گريه آورده؟ به خدا قسم اميدوارم که بعد از ساعتي چشمهاي شما روشن شود.
آنان عرض کردند: يا اباعبدالله خدا ما را فداي تو کند! سوگند به خدا که گريه ما بر خودمان نيست بلکه مي‏گرييم براي اينکه دشمنان دور تو را گرفته‏اند و ما قدرت نداريم دفعشان کنيم.
آن حضرت فرمود: خدا شما را جزاي خير دهد اي برادرزادگانم! آنگاه عرض کردند: «سلام بر تو اي پسر پيامبر خدا صلي الله عليه و آله و سلم». و عازم ميدان جهاد شدند.
آن حضرت فرمود: «سلام و رحمت خدا بر شما باد» پس از ساعتي مبارزه به شهادت رسيدند.
مناقب فقط عبدالله را از شهداي حمله نخست آورده ولي خوارزمي شهادت آن دو را، با هم ثبت کرده است.
بعضي‏ها شهيدي ديگر به نام عبدالرحمن بن عزرة غفاري را ذکر کرده و اشعاري هم منتسب به ايشان نوشته‏اند، که چند احتمال مي‏رود:
اول - عروة بن حراق برادري به نام عزرة داشته که عبدالرحمن بن عزرة پسر عموي عبدالرحمن بن عروة مي‏شود.
دوم - تشابه بين دو کلمه عروة و عزرة باعث اشتباه در استنساخ شده، و در نتيجه هر دو عبدالرحمن يک نفر مي‏باشند.
نام عبدالرحمن بن عروة بن حراق غفاري و برادرش در زيارت ناحيه مقدسه بدين صورت آمده است: «السلام علي عبدالله و عبدالرحمن ابني‏عروة بن حراق الغفاريين».

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir