عمار دالاني‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمار دالاني‏
عمار بن سلامة بن عبدالله بن عمران بن رأس بن دالان ابوسلامة حمداني دالاني. بني‏دالان تيره‏اي از قبيله معروف حمدان مي‏باشد.
او ساکن کوفه بوده است.
عمار داراي سوابق و فضايل درخشاني، از جمله بنا به نقل مرحوم سماوي از کلبي و طبري و ابن‏حجر، از اصحاب حضرت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم حضرت علي عليه‏السلام و حضرت حسين عليه‏السلام بوده و در جنگهاي صفين و جمل و نهروان جهاد کرده بود.
او هنگام حرکت به جنگ جمل، از حضرت علي عليه‏السلام سؤال کرد در برخورد با لشکر گمراه جمل چه خواهي کرد؟
حضرت جواب داد: آنان را به خدا و اطاعتش دعوت خواهم نمود، و اگر قبول نکردند، با آنان خواهيم جنگيد.
عمار عرض کرد: پس دعوت کننده به خدا شکست نمي‏خورد. او از کوفه عازم کربلا شده و به خدمت امام حسين عليه‏السلام رسيده و در حمله نخست در سن بيش از پنجاه سالگي به فيض شهادت نايل گشت و در زيارت ناحيه هم وارد است: «السلام علي عمار بن ابي‏سلامة الحمداني».
طايفه بني‏دالان از شاخه قبيله حمدان «يمن» مي‏باشند. عمارة در جنگهاي جمل و صفين و نهروان از ملازمين رکاب اميرمؤمنان بود. او از صالحان و نيکان و از رزم آوران بود نام عماره در زيارت ناحيه مقدسه چنين آمده است: «السلام علي عمارة بن ابي‏سلامة الحمداني». عماره از شهداي کربلاي حسيني است که پس از جنگ سخت با دشمن به شهادت رسيد.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir