عمر بن جناده‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمر بن جناده‏
او از طايفه خزرج و از فرزندان انصار مدينه بود. وي همراه پدر و مادرش از مکه تا کربلا ملازم حضرت امام حسين عليه‏السلام بود. عمر پس از شهادت پدرش، به حضور امام عليه‏السلام رسيد و اجازه نبرد با دشمن را خواست، امام عليه‏السلام فرمود: «هذا غلام قتل ابوه في الحملة الاولي و لعل امة تکره ذالک».
«اين نوجوان که پدرش در حمله نخست کشته شده است شايد مادرش راضي نباشد.» عمر جواب داد: «ان امي امرتني» يعني مادرم امر کرده که عازم ميدان جهاد شوم. آنگاه امام عليه‏السلام اجازه فرمودند و او عازم ميدان شده و اين رجز را خواند:

اميري حسين و نعم الامير
سرور فؤاد البشير النذير

علي و فاطمه والداه
فهل تعلمون له من نظير

«امير من امام حسين عليه‏السلام هست و چه خوب اميري مي‏باشد. او مايه شادي دل پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و بشير و نذير بود. پدر و مادرش حضرت علي عليه‏السلام و حضرت فاطمه عليهاالسلام هست. آيا شبيهي براي امير من مي‏شناسيد؟!
و بنا به نقل بحار الانوار عمر اشعار ديگري هم سروده است:

و اليوم تخضب من دماء اراذل
رفضوا القرآن لنصره الاشرار

و الله ربي لا ازال مضاربا
في الفاسقين بمرهف بتار

«امروز رنگين مي‏شود از خون آدمهاي پستي که قرآن را به خاطر ياري اشرار ترک کردند. قسم به الله، پروردگارم که پيوسته مي‏زنم فاسقين را با شمشيري بران و تيز.»
او سپس جهاد کرده و به شهادت رسيد.
دشمن سرش را از تن جدا کرده بسوي خيمه‏ها انداخت، مادرش سر بريده نوجوانش را برداشت و پس از آنکه پاک نمود گفت: احسنت پسرم؛ اي مايه شادي دلم و نور چشمم و سپس سر را به سوي يکي از لشکريان دشمن که در آن نزديکي بود انداخت و او را به هلاکت رسانيد آنگاه به سوي خيمه‏ها بازگشت و چوبي به دست گرفت و در حالي که اين رجز را مي‏خواند به سوي دشمن حمله کرد:

اني عجوز في النساء ضعيفة
خاوية بالية نحيفة

اضربکم بضربة عنيفه
دون بني‏فاطمة الشريفة

«من در ميان زنان زني هستم ضعيفه، زني پير و فرتوت و لاغر که در دفاع از فرزندان فاطمه شريفه بر شما ضربه محکمي وارد خواهم ساخت»
او پس از آنکه دو نفر را مضروب ساخت به دستور امام عليه‏السلام به سوي خيمه‏ها بازگشت.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir