عمرو بن قرظه انصاري

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمرو بن قرظه انصاري
عمرو بن قرظه بن کعب بن عمرو بن عائذ بن زيد بن مناة بن ثعلبه بن کعب بن الخزرج الانصاري حزرجي مدني کوفي مي‏باشد.
اصلا مدني و ساکن کوفه بود. عمرو ششم محرم وارد کربلا شد. پدرش از راويان حديث و از اصحاب بزرگوار حضرت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و حضرت علي عليه‏السلام و از مجاهدين احد و ديگر غزوات النبي صلي الله عليه و آله و سلم و در خلافت عمر به کوفه آمده و به تعليم فقه مشغول بوده و در جهادهاي صفين، جمل، نهروان شرکت فعال داشته و در صفين پرچمدار انصار بود. و در سال بيست و چهار هجري «ري» را با ابوموسي فتح کرده و زماني از طرف علي عليه‏السلام حاکم فارس بود و در سال پنجاه و يک هجري وفات کرد.
قرظه دو پسر به نامهاي عمرو و علي داشته، ولي بلاذري، برادر عمرو را زبير نوشته است.
عمرو بن قرظه، در کربلا از ياران بسيار فعال امام عليه‏السلام محسوب مي‏شده بطوريکه همراه سعيد بن عبدالله پاسداري و محافظت از امام عليه‏السلام را به عهده گرفته و در اين راه چندين چوبه تير به سر و سينه‏اش رسيده و مجروح شد، آنگاه از امام عليه‏السلام اجازه جهاد خواسته و عازم ميدان شده و اين رجز را خواند:

قد علمت کتيبة الانصار
ان سوف احمي حوزة الذمار

ضرب غلام غير نکس شار
دون حسين مهجتي و داري‏

«سپاه انصار باور دارند که من از اهل حرم دفاع مي‏کنم، ضربت من ضربت جواني سربلند و پيش آهنگ است، هستي، جان و مالم فداي حسين باشد.»
آنگاه جهاد سختي کرده و به شهادت رسيد.
عمرو قبل اينکه عازم ميدان شود هر تير و شمشيري که به جانب امام حسين عليه‏السلام مي‏آمد، به جان مي‏خريد. و يک مرتبه هم امام عليه‏السلام او را جهت تعيين وقت مذاکره، نزد عمر سعد فرستاد.
در اين ملاقات امام عليه‏السلام ابن‏سعد را به نصرت خويش فراخواند. او عذر آورد، از جمله گفت که خانه‏ام خراب مي‏شود، حضرت فرمود: من بنا مي‏کنم. عمر سعد گفت: ملکم را مي‏گيرند. امام فرمود: من بهتر از آن را از مال خودم در حجاز به تو خواهم داد، باز هم قبول نکرد.
و لذا عمرو بن قرظه در روز عاشورا تعريضا بر عمر بن سعد، اين رجز را مي‏خواند: «دون حسين مهجتي و داري»؛ «جانم و مالم فداي حسين» او هنگام شهادت به امام حسين عليه‏السلام عرض کرد:
«يا ابن‏رسول الله، اوفيت»؟
امام عليه‏السلام جواب فرمودند: «نعم، انت أمامي في الجنة فاقرا رسول الله مني السلام و اعلمه اني في الاثر»؛
«اي پسر رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم آيا وفا به عهد کردم؟ امام عليه‏السلام فرمود: بلي تو پيشاپيش من در بهشت هستي، سلام مرا به رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم برسان و به او عرض کن که من نيز پشت سر تو مي‏آيم»
نام او در زيارت ناحيه به صورت: «السلام علي عمر بن کعب انصاري» وارد شده است.
ازاصحاب کربلاي ابي‏عبدالله واز جوانمردان شجاع است. پدرش نيز از اصحاب رسول الله و اصحاب اميرالمؤمنين بود. عمرو يا عمر بن قرظه را در همه کتب اصحاب و تابعين و رجال نام بردند. مانند: اسدالغابه ابن‏اثير و الاصابه عسقلاني و طبقات ابن‏سعد و در زيارت رجبيه است: «السلام علي عمرو بن قرظه...» وقتي سخن عمر سعد در لشکر و مردم شايع شد که اگر از جنگ با حسين عليه‏السلام امتناع کنم ابن‏زياد خانه‏ام را خراب مي‏کند. عمرو بن قرظه در پاسخ به کوته نظري ابن‏سعد در رجز خود مي‏گفت:

قد علمت کتيبة الانصار
ان سوف احمي حوزة الذمار

ضرب غلام غير نکس شاري
دون حسين مهجتي و داري‏

بعد از معرفي حميت و شجاعت خود در مصراع آخر مي‏گويد: من در راه حسين جانم را و خانه‏ام را مي‏دهم - و کلمه خانه‏ام را در مقابل گفته عمر سعد است. جالب اينکه همين عمرو بن قرظه (در شب هفتم محرم که در ميان دو لشکر خيمه زدند و امام حسين عليه‏السلام با جمع خود و عمر سعد با جمع خود در آن خيمه به گفتگو نشستند.) درجمع امام حسين عليه‏السلام قرار داشت. شايد عمرو جمله معروف عمر سعد را که گفت «شايد ابن‏زياد خانه‏ام را خراب کند» در آنجا شنيده باشد.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir