قارب‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
قارب‏
پدرش عبدالله بن اريقط ليثي دئلي، مادرش فکهيه، خودش از غلامان حضرت امام حسين عليه‏السلام و مادرش کنيز آن حضرت و خدمتکار در خانه رباب همسر امام عليه‏السلام بوده است.
عبدالله دئلي راهنما و (راه بلد) حضرت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم در هجرت از مکه به مدينه بود. او هنگام هجرت بر دين خود باقي، و غير از ذهبي در کتاب «تجريد» کسي او را از صحابه نشمرده است.
قارب و مادرش فکهيه در خدمت امام عليه‏السلام از مدينه به مکه و کربلا هجرت کرده و در روز عاشورا در حمله نخست قبل از ظهر به شهادت رسيد.
به نقل از الاصابه ابن‏حجر پدرش عبدالله همان است که رسول خدا را به هنگام هجرت از مدينه و خروج از غار با ديدن معجزه تنيدن تار ضخيم عنکبوت - و آشيانه نمودن کبوتر در جلوي غار - که نشان مي‏داد ماهها است کسي وارد اين غار نشده است و ايمان آوردن به رسول الله از بيراهه به مدينه راهنما شد در زيارت رجبيه و ناحيه مقدسه نام قارب چنين آمده است: «السلام علي قارب مولي الحسين عليه‏السلام بن علي عليهماالسلام».
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir