مسعود بن حجاج‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
مسعود بن حجاج‏
او و پسرش از شيعيان عراق و کوفه و معروف به خير و صلاح و محبت اهل بيت بودند. و با جمع لشکر عمر سعد به کربلا آمدند و به امام حسين عليه‏السلام ملحق شدند و پس از جنگي نمايان با دشمن به شهادت رسيد. نام اين دو نفر در زيارت ناحيه مقدسه چنين آمده است: «السلام علي مسعود بن حجاج و ابنه».
مسعود بن حجاج تيمي، تيم الله بن ثعلبه و پسرش عبدالرحمن از طايفه بني‏تيم بوده و ظاهرا اهل کوفه باشند چون در ابتدا جزو سپاه عمر بن سعد بوده‏اند و اکثريت سپاه ابن‏سعد کوفي محسوب مي‏شده‏اند.
او از شيعيان معروف و در شجاعت مشهور بود. مخصوصا در جنگها و غزوات جايگاه خاصي داشت.
مسعود ابتدا شايد به صورت يک تاکتيک در کوفه وارد سپاه ابن‏سعد شد و سپس در کربلا به سپاه امام عليه‏السلام پيوست. چون ابن‏زياد ممانعت شديدي از پيوستن شيعيان به امام عليه‏السلام را به عمل مي‏آورد و لذا بعضي از شهداي کربلا ابتدا به سپاه ابن‏سعد ملحق مي‏شدند اما همينکه به کربلا مي‏رسيدند در فرصت مناسب به سپاه امام عليه‏السلام مي‏پيوستند. مسعود و پسرش بدين طريق خود را به کربلا رسانيده و در روز عاشورا در حمله نخست به شهادت رسيدند. نام او در زيارت ناحيه مقدسه و رجبيه وارد شده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir