منجح بن سهم‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
منجح بن سهم‏
از غلامان حسنين عليهماالسلام بوده و مادرش کنيزي بود که حضرت امام حسين عليه‏السلام از نوفل بن حارث بن عبدالمطلب خريده و به ازدواج سهم درآورد و منجح متولد شد.
به نقل مرحوم سماوي منجح از غلامان امام حسن عليه‏السلام بوده و با فرزندان آن حضرت از مدينه تا کربلا هجرت کرده و در روز عاشورا به شهادت رسيد. و بنا به نقل بعضي:
مادر منجح در خانه‏ي حضرت امام سجاد عليه‏السلام خدمت مي‏کرد. وقتي که حضرت امام حسين عليه‏السلام از مدينه به سوي مکه و کربلا خارج شد، منجح و مادرش همراه آن حضرت بودند. تا اين که در روز عاشورا در اوايل جنگ به شهادت رسيد و مادرش جزو اسيران بود.
منجح به دست حسان بن بکر کشته شده و نام او در دو زيارت ناحيه مقدسه و رجبيه مطرح مي‏باشد.
در زمان امام حسن مجتبي عليه‏السلام غلام آن حضرت بود. پس از شهادت آن بزرگوار غلام سيدالشهداء عليه‏السلام شد و مادرش کنيز آن حضرت بود. نوفل بن حارث او را خريد و از او «منجح» به دنيا آمد. مادر منجح در خانه‏ي حضرت سجاد عليه‏السلام خدمت مي‏کرد و چون سفر کربلا پيش آمد، اين مادر و فرزند از مدينه همراه امام حسين عليه‏السلام به کربلا آمدند. از شهداي اوليه کاروان حسيني در روز عاشورا به شمار مي‏رود.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir