موقع بن ثمامه اسدي صيداوي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
موقع بن ثمامه اسدي صيداوي‏
وي يکي از شهداي قبيله بني‏اسد در کربلاست که همچون سوار بن ابي‏عمير که شش ماه بعد از واقعه‏ي کربلا در اثر جراحات به شهادت رسيد، يکسال پس از حادثه عاشورا به فيض شهادت نايل آمد.
بنا به نقل تنقيح المقال و ابصار العين و منتهي الآمال، موقع بن ثمامه شبانه خود را به اردوي امام عليه‏السلام رسانيد و بعد از رد شروط حضرت امام حسين عليه‏السلام از طرف دشمن، او در روز عاشورا در راه دفاع از امام عليه‏السلام آنقدر جنگيد تا اينکه تيرهايش تمام شده و مجروح بر زمين افتاده از خويش دفاع مي‏کرد، آنگاه قومش او را نجات داده و به کوفه آورده و مخفي کردند وقتي عمر سعد، ابن‏زياد را از حال او باخبر کرد، دستور قتل او را صادر کرد، ولي جمعي از بني‏اسد شفاعتش کردند تا او را نکشت ولي در غل و زنجير و آهن کرده به قريه زرارة، با آن حالت مريضي و جراحات، تبعيدش کرد، تا اينکه بعد از يک سال به شهادت رسيد. وي هر چند در کربلا به شهادت نرسيده ولي در عظمت و ثواب مانند آنهاست.
شاعر معروف شيعي کميت اسدي در اين مصرع از موقع که کنيه‏اش اباموسي بوده ياد نموده: «ان اباموسي اسير مکبل»؛ «موقع اباموسي اسيري که به کبل، زنجير و آهني بسته شده».
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir