نافع بن هلال الجملي المرادي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
نافع بن هلال الجملي المرادي‏
از قرا و محدثين، و از نويسندگان حديث و از بزرگان قوم خودش بني‏مراد بود. (بني‏مراد از شاخه‏هاي قبيله مذحج و از تبار يمن مي‏باشند) نافع در جمل و صفين و نهروان از اصحاب اميرمؤمنان عليه‏السلام بود و در «عذيب الهجانات» خود را به سپاه امام حسين عليه‏السلام رسانيد و از جمله شهداي عاشوراي حسيني گرديد. در زماني که آب را بر خاندان ابي‏عبدالله بستند و عباس بن علي مأمور آوردن آب شد نافع پيشاپيش پياده‏ها، مشکها را پر آب مي‏نمودند و عباس بن علي و سواران از آنها دفاع مي‏کردند تا آب را آنها به خيمه رسانيدند. نافع در واقعه عاشورا حوادث و مسايل زيادي دارد که در کتب تاريخ و مقاتل ثبت است. از رجزهاي اوست:

ان تنکروني فأنا بن الجملي
ديني علي دين حسين و علي‏

يعني اگر مرا نمي‏شناسيد من هلال جملي هستم که دينم همان دين حسين و علي است.
وقتي نافع در رجز دين خود را دين علي و حسين معرفي نمود - يکي از افراد دشمن که در مقابل قرار داشت و «مزاحم بن حريث» نام داشت گفت: ولي من بر دين عثمانم. نافع گفت: تو بر دين شيطاني و با حمله و ضربتي سخت او را به هلاکت رسانيد. نافع تيرانداز ماهري بود و نام خود را - طبق سنت عرب - بر تيرها مي‏نوشت و به سوي دشمن مي‏افکند. در رجزهاي ديگر خود نافع مي‏گويد:

انا الغلام اليمني الجملي
ديني علي دين حسين و علي‏

نافه بن هلال را برخي چون عطاء الله شافعي در روضة الاحباب «هلال بن نافع» ضبط کردند ولي صحيح آن نافع بن هلال است که در کتب رجال و تراجم، همگي از او بحث نمودند و او را از تربيت شدگان اميرمؤمنان عليه‏السلام ذکر کردند. سرانجام پس از نبرد سخت با ظالمان و پيروان شيطان به شهادت رسيد.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir