وهب بن عبدالله کلبي

نوع اصطلاح :
عنوان :
وهب بن عبدالله کلبي
اقوال علماء در مورد وهب بن عبدالله بن عمير متفاوت است:
1- به اتفاق مادر و همسرش در کربلا حاضر شده، او و همسرش روز عاشورا به شهادت رسيدند.
2- وهب به اتفاق مادرش به شهادت رسيدند.
3- نام اصلي او وهب بن وهب بوده که ابتدا مسيحي و بعد مسلمان شده و در کربلا به شهادت رسيد.
4- او به اسارت رفته است.
5- او به تنهايي در کربلا به شهادت رسيده است.
براستي او کي بوده؟
جواب 1- او وهب پسر ام‏وهب همسر عبدالله بن عمير بن جناب کلبي مي‏باشد که بعد از شهادتش، مادرش در کنار جسد او به شهادت رسيد. پس بانويي که در کربلا در روز عاشورا به شهادت رسده ام‏وهب مادر وهب بوده نه همسرش.
جواب 2- اصلا شخصي به نام وهب بن عبدالله در ميان شهداي کربلا نبوده بلکه اين شخص همان عبدالله بن عمير کلبي است و دو نفر بودنشان بسيار مستبعد و بلکه غير قابل قبول است زيرا:
اولا - در يک گروه صد و پنجاه نفري دو نفر با مشخصات معين اينکه هر دو از يک قبيله هر دو مادر و همسرشان همراهشان، هر دو تمام جزييات و کيفيت شهادت آنان يک نوع باشد و هر دو يک جور سخن بگويند و امام عليه‏السلام به هر دو يک نوع پاسخ بفرمايد، قابل قبول نيست.
ثانيا - آنچه که براي مورخين و ارباب مقاتل موجب اشتباه گرديده اين است که کنيه عبدالله بن عمير وکنيه همسرش به ترتيب ابووهب و ام‏وهب بوده است، منتهي به کنيه خود عبدالله کمتر توجه کرده ولي به کنيه همسرش ام‏وهب زياد توجه کرده‏اند. آنگاه ملاحظه نموده‏اند که در جريان عاشورا که صحبت از ام‏وهب نيز هست که تلاش کرده و به ميدان رفته و... سپس تصور کرده‏اند که اين ام‏وهب با اين تلاش و با اين خصوصيات مادر (وهب) نامي است که شخصا در کربلا بوده و با آن خصوصيات يادشده به شهادت رسيده است و تدريجا عبدالله بن عمير از ابووهب کلبي به وهب کلبي تبديل و به مرور زمان از کتابي به کتاب ديگر منتقل شده است.
پس ام‏وهب مادر شهيد نيست، همسر شهيد است هر چند مادر ابووهب هم در کربلا بوده و اگر کنيه‏اي داشته، ام‏عبدالله بوده است.
البته در کتب تاريخ و رجال و در ميان مورخان و رجال شناسان نظير اين اشتباه فراوان وجود دارد که در اثر تعدد اسامي اشخاص به وجود آمده است، زيرا در ميان اعراب معمول است که افراد گاهي با اسم و گاهي با لقب و گاهي با هر سه معروف مي‏گردند و حتي گاهي يک فرد داراي القاب و کنيه‏هاي متعددي مي‏باشد.
و نبودن نام وهب بن عبدالله در زيارت ناحيه مقدسه و رجبيه جواب دوم را تقويت مي‏کند. بنابر اينکه وهب بن عبدالله کلبي در کربلا به شهادت رسيده باشد، اين رجزها به او نسبت داده شده است:

ان تنکروني فانا ابن‏کلب
سوف تروني و ترون ضربي‏

و حملته صولة في الحرب
ادرک ثاري بعد ثار صحبي‏

و ادفع الکرب امام الکرب
ليس جهادي في الوغي باللعب‏

«اگر مرا نمي‏شناسيد، من از قبيله‏ي کلبم - بزودي حمله و دلاوري و ضربت مرا مي‏بينيد که از خود و دوستانم خونخواهي مي‏کنم و اندوه را يکي پس از ديگري برمي‏دارم و جهاد من در جنگ، بازي و شوخي نيست».
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir