هفهاف بن مهند راسبي بصري‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
هفهاف بن مهند راسبي بصري‏
آخرين شهيد واقعه‏ي جانسوز دشت کربلا.
راسب تيره‏اي از قبيله ازد است: «راسب بن جدعان بن مالک بن نصر بن ازد بن الغوث». اکثريت طايفه راسب ساکن بصره بوده‏اند.
هفهاف بن المهند راسبي بصري، براي ياري امام حسين عليه‏السلام از بصره به سوي کربلا حرکت کرد ولي از آنجايي که دير رسيد، موفق به ياري امام عليه‏السلام نشد.
او شيعه‏اي شجاع، سوارکار، و مخلص در ولايت اهل بيت عليهم‏السلام از اصحاب علي عليه‏السلام و مشهور در غزوات و جنگها بوده است. او در جنگ صفين از سوي حضرت علي عليه‏السلام به فرماندهي ازديان بصره منصوب شده و بعد از حضرت علي عليه‏السلام از اصحاب امام حسن عليه‏السلام و حضرت امام حسين عليه‏السلام محسوب مي‏شده. همين که خبر حرکت امام عليه‏السلام را از مکه به سوي کربلا شنيد، خود را به کربلا رسانيد، اما زماني رسيد که حضرت امام حسين عليه‏السلام و اصحابش به شهادت رسيده بودند و خيام آن حضرت در حال سوختن بود.
آنگاه هفهاف شمشير کشيده چون شير بيشه به جنگ با لشکر ابن‏سعد پرداخت و جمع کثيري از دشمن را به هلاکت رسانيد و خود نيز به شدت خون آلود و مجروح گشت تا اين که جمعي از دشمن او را محاصره کرده و به شهادت رسانيدند. و ظاهرا هنگام شهادت بيش از پنجاه سال داشته است.
از پاکان و نيکان و از شيعيان و شجاعان بصره و از ياران ابي‏عبدالله است. او زماني به کربلا مي‏رسد که مي‏فهمد ابي‏عبدالله را شهيد نمودند ولي در آغاز خود را به عنوان هوادار حسين عليه‏السلام معرفي نمي‏نمايد - فقط از لشکريان پرسيد آيا حسين جنگ نمود و شهيد شد؟ پاسخ دادند: بلي، او و اصحابش هرگز تسليم نشدند بلکه سخت جنگيدند تا آخرين نفس و شهيد شدند. گفت: حال که چنين است پس آماده نبرد باشيد که من نيز از حسينيانم و به سوي دشمن حمله برد و جمعي را کشت و گروهي را مجروح نمود و سرانجام در نزديکي غروب عاشورا شهيد گرديد.
هفهاف آخرين شهيد صحنه کربلا و عاشوراي حسيني است. هفهاف در جنگ صفين از جانب اميرالمؤمنين عليه‏السلام سردار قبيله ازد بود واز رجزهاي او در کربلاست:

يا ايها الجند المجند
اني انا الهفهاف بن مهند

احمي عيالات محمد صلي الله عليه و آله و سلم
«اي سپاهيان تنظيم يافته و مجهز! من هفهاف فرزند مهندم که از اهل بيت و عترت محمد صلي الله عليه و آله و سلم حمايت مي‏کنم».
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir