يزيد بن حصين‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
يزيد بن حصين‏
يزيد بن حصين الحمداني المشرقي، که در اصل از اعراب قحطاني يمني، و ساکن کوفه، و مشرق تيره‏اي از قبيله حمدان مي‏باشد.
براي او سوابق و فضايل بسيار خوبي ذکر کرده‏اند، از جمله اينکه مردي شريف، قاري قرآن، زاهد، پهلواني از پهلوانان و عابدي از عباد کوفه محسوب مي‏شده و در جنگهاي اسلامي جايگاه خاصي داشته است.
همچنين از نيکان شيعه و از بيعت کنندگان با مسلم بن عقيل عليه‏السلام بوده تا اين که مسلم به شهادت رسيده و او به خدمت حضرت امام حسين عليه‏السلام رسيده و در روز عاشورا قبل از ظهر به شهادت رسيد.
وقتي که عمر بن سعد آب را بر روي سپاه امام عليه‏السلام بست، يزيد با اجازه امام عليه‏السلام پيش ابن‏سعد رفته و مذاکره نمود، تا بلکه او را از اين کار زشت بازدارد ولي تأثيري نکرده و برگشت و امام عليه‏السلام فرمود: «شيطان بر آنان چيره گشته و حزب شيطان زيان کارانند.»
نام او در زيارت ناحيه آمده است:
«السلام علي يزيد بن حصين الحمداني المشرقي القاري».
(«مشرق» (بر وزن محسن) شاخه‏اي از قبيله بني‏حمدان است) او از زهاد و عباد و قراء و از شيعيان بوده و طبق زيارت ناحيه مقدسه - از شهداي کربلا است: «السلام علي يزيد بن حصين الحمداني المشرقي». او از شهداي قبل از ظهر عاشورا است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir