يزيد بن معقل جعفي مذحجي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
يزيد بن معقل جعفي مذحجي‏
از شعراي نامدار و از اصحاب حيدر کرار در صفين و از نيکان و صالحان و از دلاوران و رزم‏آوران و شهداي کربلاي حسيني است.
در «الاصابه» ابن‏حجر عسقلاني و کتب رجال است که او و برادرش زهير بن مغفل در جنگ قادسيه نيز شرکت داشتند - همچنين در مقابله با گروهي از خوارج به سرکردگي حريت بن راشد بن ناجي از بني‏ناجيه از سوي اميرمؤمنان با سپاهي مأمور گرديد و خريت را به هلاکت رسانيد. مغفل از اصحاب رسول الله بود و يزيد بن معقل از مکه در ملازمت ابي‏عبدالله الحسين بود و از رجزهاي اوست:

انا يزيد و انا بن معقل
و في يميني نصل سيف مصقل‏

اعلوبه الهامات وسط القسطل
عن الحسين الماجد المفضل‏

ابن‏رسول الله خير مرسل
«من يزيد بن معقلم - که شمشيري بران در دست دارم - شمشيري که سرها را به ميدان مي‏افکند - و از حسين با مجد و فضيلت دفاع مي‏نمايد - حسين فرزند رسول الله و برتر از همه انبيا است».
کثير جماعتي را به درک فرستاد. ابن‏حجر در «الاصابه» و نيز ساير تواريخ و مقاتل آورده‏اند که هيچ کس به مانند يزيد بن معقل رزم نکرد و دشمن را به هلاکت نرساند. بالاخره پس از قتالي سخت و تحسين آفرين با دشمن به شهادت رسيد.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir