نخل، نخل گرداني

نوع اصطلاح :
عنوان :
نخل، نخل گرداني
نخل، درخت‏خرماست، اما در اصطلاح مراسم سوگواري محرم، به وسيله‏اي بزرگ و اتاقکي تابوت مانند گفته مي‏شود که با پوشش سياه و انواع شالهاي رنگارنگ و آيينه و چراغ... مي‏آرايند و بعنوان سمبل تابوت سيد الشهدا «ع‏» در روز عاشورا در حسينيه‏ها و تکيه‏ها آن را بلند مي‏کنند و به محل اجراي تعزيه مي‏برند. «فلسفه آن چنين است که: اگر چه در کربلا نبوديم و جسم پاره پاره شهدا بر زمين ماند، امروز سمبل جنازه آن عزيزان رابا تشريفات و آذين‏بندي و با احترام تشييع مي‏کنيم.و با چندين بار گرداندن در کوچه‏ها ومحله‏ها با نداي يا محمد، يا فاطمه، يا علي، يا حسن، و يا حسين، آن را با احترام بر زمين‏مي‏گذارند.»[1] نخل بندي، نخل آرايي، نخل گرداني از اصطلاحات اين سنت مذهبي است‏ و در هند، رواج بيشتري دارد. عموما مردم شهرها براي نخل، قداست ‏خاصي قائلند و بلندکردن آن را طي مراسم سنتي ويژه‏اي انجام مي‏دهند.نخلها اغلب سنگين است و حمل ونقل آن را عده‏اي مردان قوي عهده‏دار مي‏شوند. «نخل آرا» به کسي گويند که نخل محرم را مي‏آرايد، نخل محرم، نخل عزا، نخل تابوت، نخل ماتم نيز گفته مي‏شود.


پی نوشت ها :
[1] روزنامه کيهان، (گزارشي از مراسم عزاداري در ميبد)، 9 / 4 / 73، ص 17.


اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir