غريب کوفه

عنوان :
غريب کوفه
نماينده اعزامي سيد الشهدا از مکه به کوفه براي بررسي اوضاع و بيعت گرفتن از مردم. مسلم بن عقيل، پسر عموي امام حسين‏ «ع‏» و مورد وثوق وي بود.رشادت و جوانمردي او مشهور بود.در جنگ صفين، در جناح راست لشکر علي‏ «ع‏» بود.امام حسين‏ «ع‏» در پاسخ ‏به دعوتنامه‏هاي مکرر شيعيان و سران کوفه، نامه‏اي خطاب به آنان نوشت و مسلم بن‏ عقيل را بعنوان‏ «برادر، پسر عمو و فرد مورد اطمينان خود» به آنان معرفي کرد.مسلم‏در نيمه شعبان از مکه به کوفه رفت، در کوفه به تلاش وسيعي براي دعوت مردم به‏بيعت با امام پرداخت.آن زمان والي کوفه نعمان بن بشير بود.حدود 18 هزار نفر با اوبه نفع امام بيعت کردند.در ايام فعاليت و قيام حماسي مسلم، والي کوفه عوض شد و ابن‏ زياد به ولايت کوفه و مقابله با حرکت مسلم منصوب گشت.جايگاه مسلم در کوفه پنهان ‏بود.ابن زياد به کمک جاسوسان محل اختفاي او را پيدا کرد و به دستگيري ميزبانش‏ که‏ «هاني‏» بود پرداخت.مسلم به عقيل مجبور شد قيام خويش را پيش از موعد علني کند. قصر ابن زياد به محاصره در آمد.
ابن زياد، سران شهر را گرد آورد و آنان را با تهديد و تطميع، مطيع خويش ساخت.با ايجاد جو رعب و وحشت و دستگيريها، بيم و هراس بر مردم سايه افکند و از دور مسلم ‏پراکنده شدند. مسلم بن عقيل در کوفه، تنها و غريب و بي پناه ماند.شب به خانه طوعه ‏رفت.جايگاه او براي ابن زياد معلوم شد.نيروهايي فرستاد، مسلم از خانه بيرون آمد و درکوچه‏ها و ميدان شهر، يک تنه با سربازان ابن زياد جنگيد تا آنکه گرفتار شد.او را به قصر ابن زياد بردند.پس از گفتگوهاي تندي که رد و بدل شد، به دستور ابن زياد، او را بالاي‏ قصر برده، سر از بدنش جدا کردند و پيکرش را به زير افکندند.[1] سر مسلم را همراه سرهاني نزد يزيد فرستادند.شهادت مسلم بن عقيل، روز هشتم ذيحجه سال 60 (روز عرفه) بود.قبر مسلم در کوفه است.و در سال 1282 قمري گنبدش کاشي و ضريحش از نقره‏ شد و اطراف ضريح، مجلل و آينه‏کاري گشت.محدث قمي پس از ذکر اعمال مسجد جامع کوفه، نماز و زيارتنامه‏اي براي حضرت مسلم نقل کرده است.با اين شروع: «الحمد لله الملک الحق المبين...»[2] .


پی نوشتها :
[1] قضاياي نهضت او و بيعت مردم و شهادتش در بحار الانوار، ج 44، ص 340 به بعد آمده است، نيز زندگينامه او درکتاب‏ «مبعوث الحسين‏» محمد علي عابدين، انتشارات جامعه مدرسين.
[2] مفاتيح الجنان، ص 401 درباره او ر.ک: «مسلم بن عقيل» جواد محدثی، انتشارات دفتر تبليغات اسلامي.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir