شناخت و عقیده، مستلزم عمل‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
شناخت و عقیده، مستلزم عمل‏
تا این مرحله به بخشی از شناخت‏های ضروری و عقاید بایسته که امام باقر (ع) بدان‏ها تصریح فرموده، اشاره شد. اکنون فصل دیگری گشوده می‏شود که عبارت است از ارتباط علم با عمل یا تلازم میان عقیده و عمل. بسیارند کسانی که از دانش فراوان برخوردارند و بایدها و نبایدها را خوب می‏شناسند و به بسیاری از عقاید ضروری، آگاهند. اما دانش آنان فقط وسیله‏ی تفاخر بر دیگران یا ابزار سرگرمی ایشان است و در زندگی عملی و اجتماعی آنان، ظهور و بروزی ندارد.
چنین دانشی، از دیدگاه امام باقر (ع) ارجمند نیست و آن همه ستایش‏ها که از علم و معرفت شده است، شامل آن نمی‏شود. از این رو در سفارش‏های مفصل خویش به جابر می‏فرماید:
خطرات و شروری را که برایت رخ می‏دهد به وسیله‏ی دانشی که در اختیار داری، از خود دور ساز و علم خویش را به وسیله‏ی عمل خالص و پاکیزه، به کار گیر. [1] .
و می‏فرماید: کسانی که به توصیف و تشریح و ستایش عدالت می‏پردازند ولی خود خلاف عدالت عمل می‏کنند. در روز قیامت، بیشتر از همه‏ی مردم در حسرت و ندامتند و این سخن خداوند است که «ان تقول نفس یا حسرتی علی ما فرطت فی جنب الله» [2] یعنی: آنگاه هر نفسی به خود آید و فریاد واحسرتا بر آرد و گوید ای وای بر من که جانب امر خدا را فرو گذاشتم و حق بندگی بجا نیاوردم.

پی نوشت ها:
[1] عن ابی‏جعفر (ع):... و ادفع عن نفسک حاضر الشر بحاضر العلم، و استعمل حاضر العلم بخالص العمل. تحف العقول 326.
[2] عن الباقر (ع): اشد الناس حسرة یوم القیامة الذین وصفوا العدل ثم خالفوه و هو قول الله عزوجل «ان تقول...» بحار 2 / 30.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir