نیایش و راز و نیاز

نوع اصطلاح :
عنوان :
نیایش و راز و نیاز
امام باقر (ع) می‏فرماید:
رحمت و عفو الهی را، به وسیله‏ی روی آوری شایسته به درگاه خدا، نصیب خویش گردان! و از دعا و نیایش خالصانه و مناجات در تاریکی شب، در راستای روی آوری به درگاه خدا، کمک بگیر! [1] . در بیانی دیگر می‏فرماید: خداوند دوست ندارد که مردم نیازهای خود را نزد یکدیگر مطرح کرده و با اصرار و پافشاری، رفع نیاز خود را از مردم بخواهند ولی دوست دارد که بندگان به درگاه او دست نیاز دراز کرده و با اصرار، خواسته‏هایشان را از او تمنا کنند. همانا خداوند دوست دارد که نعمت‏ها و ارزش‏هایی که نزد او است مورد درخواست و آرزوی خلق قرار گیرد. [2] .
امام باقر (ع) در بیان تأثیر دعا و نیایش می‏فرماید: هیچ چیز به اندازه‏ی دعا و درخواست از خداوند، مورد پسند او نیست و چیزی نمی‏تواند سرنوشت را تغییر دهد، مگر دعا و تمنا از درگاه الهی. [3] .

پی نوشت ها:
[1] الباقر (ع): تعرض للرحمة و عفو الله بحسن المراجعة، و استعن علی حسن المراجعة بخالص الدعاء و المناجاة فی الظلم. بحار 78 / 164.
[2] قال (ع): ان الله کره الحاح الناس بعضهم علی بعض فی المسألة و أحب ذلک لنفسه، ان الله جل ذکره یحب ان یسأل و یطلب ما عنده. تحف العقول 336.
[3] الباقر (ع): ما من شی‏ء أحب الی الله عزوجل من أن یسئل، و ما یدفع القضاء الا الدعاء. حلیة الاولیاء 3 / 187؛ احقاق الحق 12 / 191.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir