عفو و گذشت، رمز زندگی با مردم‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عفو و گذشت، رمز زندگی با مردم‏
آنچه در زمینه‏ی امر به معروف و نهی از منکر آمد، مربوط به ارزش‏های دینی و اصول اخلاقی است است که باید بر جامعه حاکم باشد و چشم پوشی از آن‏ها، به منزله‏ی چشم پوشی از دین و اخلاق و فضیلت‏های انسانی است.
و اما در مسایل شخصی و مناسبات فردی، عفو و گذشت وسیله‏ای است مهم برای همزیستی مسالمت‏آمیز با مردم. امام باقر (ع) می‏فرماید: اصلاح وضع زندگی و روابط اجتماعی مردم بر دو اصل عمده متکی است، اصل فطانت و اصل گذشت. به این گونه که اگر این عوامل را که مایه‏ی صلاح و سلامت روابط اجتماعی است با پیمانه‏ای محاسبه کنیم، دو سوم این پیمانه، فطانت (زیرکی و نکته‏سنجی) می‏باشد و یک سوم آن گذشت (نادیده گرفتن برخی از لغزش‏های مردم درباره‏ی خویش) است. [1] .

پی نوشت ها:
[1] الامام الباقر (ع):اصلاح شأن جمیع التعایش و التعاشر ملأ مکیال ثلثاه فطنة، و ثلثه تغافل. تحف العقول 264؛ بحار 74 / 167؛ ملحقات الاحقاق 12 / 197؛ به نقل از البیان و التبیان 1 / 107؛ انوار البهیة 123.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir