جاذبه و دافعه‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
جاذبه و دافعه‏
از جمله عوامل جاذبه که در دوستیابی نقش آشکاری دارد، خوشرویی و خوش برخوردی با مردم است. و نقطه‏ی مقابل آن در دافعه آفرینی و دور ساختن مردم از انسان، عبوس بودن و گرفتگی چهره می‏باشد. امام باقر (ع) می‏فرماید: گشادگی چهره و شادابی سیما، وسیله‏ی مهمی برای جلب محبت و دوستی دیگران و تقرب به خداوند است، و چهره‏ی عبوس و گرفته، مایه‏ی بیزاری و نفرت دیگران و نیز دوری از خدا می‏باشد. [1] .
در روایتی دیگر امام باقر (ع) می‏فرماید: مردی نزد رسول خدا (ص) آمد و گفت: ای رسول خدا مرا نصیحت و توصیه بفرمایید: رسول خدا به او سفارش‏هایی فرمود از جمله اینکه برادرت را با صورت باز و گشاده ملاقات کن. [2] . بدیهی است که منظور از برادر در این روایت همه‏ی برادران دینی و مؤمنان می‏باشند. و در حقیقت رهنمود پیامبر برای آن فرد، گشاده‏رویی در روابط اجتماعی و معاشرت‏ها بوده است.

پی نوشت ها:
[1] و قال (ع): البشر الحسن، و طلاقه الوجه، مکسبة للمحبة و قربة من الله. و عبوس الوجه و سوء البشر، مکسبة للمقت و بعد من الله. تحف العقول 341؛ مشکاة الانوار 456.
[2] عن ابی‏جعفر (ع) قال: اتی رسول الله (ص) رجل فقال: یا رسول الله اوصنی، فکان فیما اوصاه أن قال: الق أخاک بوجه منبسط، اصول کافی 2 / 103.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir