معاشرت‏ های ممنوع و زیانبار

نوع اصطلاح :
عنوان :
معاشرت‏ های ممنوع و زیانبار
امام باقر (ع) همپای تشویق مؤمنان به برقرار کردن روابط صمیمانه و عاطفی و خدماتی با سایر اعضای جامعه‏ی اسلامی، به خطرها و آفت‏های آن نیز هشدار داده و ایشان را از روابط و معاشرت‏هایی که موجب انحراف و فساد می‏شود منع کرده است. آن حضرت در این باره می‏فرماید: در راستای حق گام بنه و از بیهودگی‏ها کناره بگیر. از دشمنت اجتناب کن (و با نزدیک شدن به وی خود را در معرض آسیب‏های او قرار مده). از دوستان متفرقه بر حذر باش (و به آنان اطمینان نکن) مگر دوستی که امین و خدا ترس باشد. با فاجر و گناه پیشه مصاحبت و رفاقت و همراهی نکن. و او را بر اسرار خویش آگاه مگردان. در کارهایت با کسانی مشورت کن که خشیت و بیم خدا دارند. [1] . امام باقر (ع) در رهنمودی دیگر می‏فرماید: با ثروتمندان همنشینی و مجالست نکن، زیرا انسان قبل از این که با سرمایه داران و توانمندان همنشین شود (از وضع خویش خشنود است) و نعمت‏های خدا را در حق خویش درک می‏کند و ارج می‏نهد، اما وقتی با افراد مرفه و ثروتمند نشست، بینش او عوض می‏شود و در همان برخورد و نشست اول، قبل از این که مجلس را ترک بگوید چنین تصور می‏کند که خدا هیچ نعمتی به او نداده است. [2] .

پی نوشت ها:
[1] قال علیه‏السلام: قم بالحق و اعتزل مالا یعنیک، و تجنب عدوک، و احذر صدیقک من الأقوام، الا الامین من خشی الله، و لا تصحب الفاجر، و لا تطلعه علی سرک، و استشر فی امرک الذین یخشون الله. تحف العقول 336.
[2] قال الباقر (ع): لا تجالس الاغنیاء فان العبد یجالسهم و هو یری ان الله علیه نعمة فما یقوم حتی یری انه لیس لله علیه نعمة. مشکاة الانوار 88.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir