روش برخورد با طیف‏های مختلف‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
روش برخورد با طیف‏های مختلف‏
پرهیز از معاشرت با عناصر ناسالم و ناصالح جامعه، همیشه به معنای بی‏اعتنایی و اظهار خصومت و بی مهری نسبت به آنان نیست، چه این که گاهی اتخاذ چنین شیوه‏ای در برابر آنان میسر نیست (مثل مواردی که کاری از کارهای اجتماعی به دست آنان سپرده شده و مؤمن ناگزیر از مراجعه‏ی به ایشان است) و گاهی موجب پیامدهای ناگوار می‏شود. بنابراین باید موارد و زمینه‏ها را نخست بررسی کرد و سپس در هر مورد عکس‏العملی شایسته از خود نشان داد.
امام باقر (ع) به زاویه‏ای از این مسأله اشاره کرده و فرموده است:
با منافقان - انسان‏های دو چهره، زبانباز که آنچه می‏گویند سحطی است و در قلب به آن پایبند نیستند - صرفا با زبان و گفتارت، دوستی و سازش کن و محبت خالص و بی شائبه‏ات را برای مؤمنان قرار ده. و اگر شخصی از یهود - که ناسازگارترین عناصر با مسلمانانند - همنشین تو گردید، آداب همنشینی را درباره‏ی او خوب بجا آور! [1] .

پی نوشت ها:
[1] قال (ع): صانع المنافق بلسانک. و أخلص مودتک للمؤمن. و ان جالسک یهودی فأحسن مجالسته. تحف العقول 335.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir