اختلاف‏های اجتماعی، نتیجه‏ی گناه‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
اختلاف‏های اجتماعی، نتیجه‏ی گناه‏
خداوند متعال در قرآن به سست ایمان‏ها و اهل گناه هشدار داده و به پیامبر (ص) امر کرده است که به آنان بگوید: خداوند می‏تواند عذاب سختی را از بالای سر و یا زیر گام‏هایتان برای شما بفرستد و یا این که لباس اختلاف و تفرقه بر اندام شما بپوشاند و گروهی از شما را به عذاب و ناراحتی از سوی گروه دیگر مبتلا سازد. [1] . امام باقر (ع) در بیان معنا و مصداق این آیه می‏فرماید: منظور از اختلاف، اختلاف‏ها و مشاجره‏های دینی است، که گروهی به گروه دیگر می‏تازد و طعن می‏زنند و منظور از عذاب برخی گروه‏ها به وسیله‏ی گروه دیگر این است که این گروه‏ها به خاطر اختلاف نظر به جان هم افتاده و یکدیگر را می‏کشند و همه‏ی این‏ها در مورد اهل قبله (مسلمانان) است. [2] . این هشداری به ملت‏های مسلمان می‏باشد که مبادا به انحراف و گناه تن دهند زیرا مخالفت با رهنمودهای خداوند یکی از پیامدهایش تضادها و درگیری‏های اجتماعی است. در این جا تحقیق خود درباره‏ی زندگی سراسر نور و رحمت امام باقر (ع) به پایان می‏رسانیم. در حالی که به کاستی‏های خود اقرار داریم و امیدواریم که خداوند کاستی‏های ما را جبران کرده و اهل اندیشه و نظر در ژرفا بخشیدن به این نگرش‏ها و پژوهش‏ها همت گمارند.

پی نوشت ها:
[1] قل هو القادر علی أن یبعث علیکم عذابا من فوقکم أو من تحت ارجلکم او یلبسکم شیعا و یذیق بعضکم بأس بعض. انعام / 65.
[2] قال الباقر (ع): فی قوله تعالی: «او یلبسکم شیعا» و هو اختلاف فی الدین و طعن بعضکم علی بعض «و یذیق بعضکم بأس بعض» و هو ان یقتل بعضکم بعضا و کل هذا فی أهل القبلة... نور الثقلین 1 / 724.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir